На 24 декември е първата от празничните вечери за Рождество Христово и в Ловешко я наричали още кадена вечеря, разказа етнографът Силвия Вутева.
"Прикадява се от най-възрастния мъж или от бабата. В тетевенските села след вечерята се чупи орех и по него се гадае за здравето през идващата година. Най-важното при обредната вечер е, че се меси обреден хляб – Боговица, който се меси от стопанката.Представлява голям кръгъл хляб с пластична украса от самото тесто, като най-често там се слага кръст, цветя или кошара, орач, бъчва, зависи от това, с което се препитават стопаните".
На Бъдни вечер натрапезата задължително се слагат само постни ястия, подчертава още тя:
"Варен боб, варено жито, пълнени чушки, сарми, ошав, трапезник, паничка с мед, лук и чесън задължително за предпазване и за здраве. На практика всичко, което семейството произвежда и задължително постно".
След вечерята семейството се събира около бъдника, за да чака коледарите.
"Които редят коледни песни, изричат благословии за сполука в семейството".
Традицията на Бъдни вечер се спазва и днес в Ловеч, пише БНР.
"Бъдни вечер както е традицията. Семеен празник с постните ястия и надеждата за по-добро".
А Коледният базар, който се организира за първи път от много години донесе и допълнително настроение за Рождество Христово.
"Хората излязоха от къщите си, излязоха да погледат, да се усмихнат… Най-сетне се върна коледният дух на града ни. На нас ни е празнично…Усеща се коледният дух, коледно настроение... Всички вече очакваме и Коледата".
Прочетете още
- 14:00 Портрет на загиналата в катастрофа Сияна се появи на скала край морето в Приморско СНИМКИ
- 15:04 Парче пица е в основата на нападението с нож над жена в Асеновград
- 16:00 Мъж от Якоруда: Това падна от небето и запали тревата! ВИДЕО+СНИМКИ
- 17:00 Софиянци: "Инвалид" мами хора в София, кара колело в свободното си време СНИМКА