„Мазут в дивото – стигнал е и до тук. Отлагането на мазута е станало при по-силно вълнение и на места отсъства, но други участъци в съседство имат сериозно отлагане на мазут“, предупреди Явор Савов във Facebook на 23 април 2025 г., публикувайки снимки от плаж „Света Марина“ край Паша дере.
„Тъй като беше хладно и мазутът е относително твърд, сред боклуците от плажа намерих кофичка, напълних я с по-едри парчета мазут, но остана още много за събиране“, допълва Савов.
Под поста на мъжа се разгаря оживена дискусия. Валентин Стойков предупреждава: „Не го пипайте с голи ръце, токсичен е“. Савов потвърждава риска: „Знам, че е токсичен, канцерогенен, може да предизвика кожни раздразнения, алергии. Дали на ръцете ще е, дали по краката, проблемът е, че много трудно и бавно се отстранява, често непълно и съм чувал за хора, работещи с машинни масла и прочие, които им остава малко по ръцете и после като се хранят тези отрови влизат в човека ей тъй по-малко и се развива рак. Така, че е по-правилно да не се пипа с голи ръце, не че ако си го пипнал веднъж с голи ръце ще стане нещо“.
„Абсолютно безхаберно общество, заслужаващо съдбата си! Много добре се знае откъде дойде замърсяването!“, гласи друг коментар.
Големи петна мазут се появиха на наш плаж
Припомняме, че на 31 март община Варна обяви частично бедствено положение заради мазутните петна между втора и трета буна. За седем дни бреговата ивица бе под наблюдение, а „Морска администрация“ проверяваше девет кораба. Пробите на Басейнова дирекция потвърдиха наличие на нефтопродуктови фракции, но официален виновник все още не е назован.
На 2 април Областната администрация съобщи, че плажът между двете буни е почистен. Очевидно обаче мазутът не само не е изчезнал, а се придвижва на юг, подсилван от пролетните течения и вълнението.
Проверяват 9 кораба заради разлетия мазут във Варна
Как да реагираме, ако видим мазут на плажа?
- Не го докосвайте с голи ръце – използвайте ръкавици от нитрил или латекс;
- Незабавно сигнализирайте на 112, Регионалната инспекция по околна среда и води (РИОСВ) или на спасителния пост, ако има такъв;
- Документирайте с точни координати и снимки – това помага на екипите да локализират петната.
машиниста 16:03, 24.04.2025
Нищо канцерогенно няма в мазута.Това означава,че ние,корабните механици да сме изчезнали.43години прекарах сред и в мазут.Това не ми пречи днес да си харча пенсията.Вече много се изнежихте.