1103 лева нето са нужни на един възрастен човек в България, за да преживява, обяви президентът на КНСБ Пламен Димитров на пресконференция на Института за социални и синдикални изследвания за представяне резултатите от наблюдението на потребителските цени и заплатата за издръжка за третото тримесечие на годината.
"Миналата година през декември сумата беше 1047 лева, тоест 56 лева повече за един самотноживеещ българин е сега - 9 месеца по-късно. В момента, за да живее нормално едно тричленно семейство с дете, всеки родител трябва да носи месечно в бюджета по 992 лева. Миналият декември сумата беше с 50 лева по-малко на лице. Тоест за 9 месеца имаме 100 лева увеличение. Това е инфлацията и такива са необходимите компенсаторни мерки, които трябва да бъдат въведени при заплащането на трудещите се", пресметна още той.
Ръстът на цените в храните и горивата са причината за поскъпването на живота у нас, отчетоха от КСНБ.
По техни изчисления над милион и 600 хиляди българи не могат да си позволят нищо друго, освен да покриват нуждите си от храна и да плащат сметките си за комунални услуги.
Основните фактори за вдигането на нужната заплата за издръжка е заради скокът на цените. От началото на годината петролът се е вдигнал с с 55%, природния газ с около 5 пъти, цената на електроенергията за бизнеса с около 4 пъти.
По-забележимо нарастване от началото на годината се наблюдава при "Хляб и зърнени храни" с 4,2%. Общото увеличение на цените на хлебните изделия е с 8,6%, при брашното с 10,1%. "Мляко и млечни продукти" са се вдигнали с 4,2%, като по-силно изразено е нарастването при групата на сирената (краве и овче) с 5,3%.
"Животински и растителни масла" нарастват с 16,3%, като само слънчогледовото олио в рамките на девет месеца се повиша с около 30%. Зеленчуците са се вдигнали с 15,4%, по-осезаемо нарастване се наблюдава при зеле, домати, краставици, картофи - в диапазон от 22-30%. Наред със сезонните зеленчуци чувствително нарастване се наблюдава и при зрял фасул - 7,5%) и леща -17,3%.
Повишението на хранителните стоки се отрази върху нарастването на цените на услугите в заведения за обществено хранене, които достигат ръст до 9,4%, показва изследването на КНСБ. По-силно е изразено нарастването в заведенията за бързо хранене с 7,6% и кафенетата с 14,8%.