Над 7100 са тежките катастрофи у нас само през изминалата 2024 година. А хванатите зад волана с алкохол и наркотици са хиляди. Отказалите тест за дрегер да носят наказателна отговорност. Предложението е на управляващите.
Лишаване от свобода за 1 година и глоба от 2500 за всеки, участвал в ПТП и отказал тест за алкохол или дрога.
Това предвижда внесения от ГЕРБ законопроект за изменение на Наказателния кодекс.
Мотивите - в последните 4 години се забелязва значителен ръст на водачите, отказали да дадат проба за наличие на алкохол или наркотици.
Само в рамките на месец - от 28 февруари до 27 март хванатите зад волана с алкохол са над 700 души. Тези с наркотици - 203. Отказалите тест пък са над 200.
Над 10 000 хванати зад волана с алкохол в кръвта, и над 4 000 - с наркотици. Отказалите проба - 2700 души. Всичко това - за година.
Заради шофиране с кокаин след близо година дела певицата Диона получи условна присъда 13 месеца и глоба. Подобно е наказанието и за друга певица - Дебора - предизвикала катастрофа с 2,9 промила алкохол в кръвта.
Затвор и за шофьорите, отказали тест за алкохол и наркотици след катастрофа, предлагат управляващите: „Установява се нарастване на делът на отказите за тестване за наркотични вещества - ако през 2021 г. е бил 54%, то през 2024 е 61%.“
2 септември 2023 година. Денят, в който животът на Николина Петкова и семейството ѝ се обръща наопаки. Синът ѝ Филип е убит от пиян шофьор на пешеходна пътека. Година и половина по-късно делото още не е приключило. И тя настоява за по-строги наказания за убийците на пътя. И затвор за всички, шофирали под въздействие - не само катастрофиралите.
„И освен всичко останало тези хора, шофиращи под въздействието на алкохол и наркотици, да полагат и обществено полезен труд. Тези хора да влязат ли в спешните отделения или моргите да виждат какво причиняват техни колеги, които са шофирали под такова въздействие“, коментира Николина - майка на Филип за bTV.
И сега шофьорите могат да бъда принудени да направят тест с дрегер, казват експертите.
„С тази мярка не съм сигурен, че ще се получи необходимия ефект, както би се получил ако и съществуващите в момента възможности се оползотворяват от прокуратурата“, смята Илия Тодоров, „Асоциация на пострадали при катастрофи“.
Допълва и че трябва да се работи за по-бързото излизане на кръвните тестове за алкохол и наркотици.