Ето какво се е случило през годините на днешния ден, 10 юни.

Започва издаването на вестник Дума на българските емигранти

На 10 юни 1871 г. в Браила, Румъния, излиза първият брой на вестник Дума на българските емигранти, издаван от Христо Ботев.

В него са публикувани голяма част от лирическите произведения на Ботев, сатиричните му фейлетони и публицистика. Мото на вестника е „Истината е свята, свободата е мила!“. В брой първи в статията си Ботев призовава да се води едновременно борба за национална и социална свобода и възлага надежда на българската емиграция, която трябва да се готви „за нови удари“.

Осмото чудо на света е разрушено от вулкана Таравера

На 10 юни 1886 година изригва вулканът Таравера в Нова Зеландия. Загиват 153 души, а известната туристическа атракция "Розови и бели тераси" – наричана Осмото чудо на света, разрушена. "Розови и бели тераси" са покрити от голямо количество тиня и вода и не е ясно каква част от тях е останала.

Планината Таравера се намира на Северния остров на континента. Преди избухването си вулканът бил маскиран от върхове, обрасли с буйна зеленина. Там се намирало маорското селище Те-Вайроа, което е известно с невероятната красота - гори, езера и удивителните тераси. Най-красива от тях била Розовата - тя се състояла от петдесет стъпала: долу била бяла, по средата сменяла цвета си на розов, а на самия връх ставала розово-жълта.

Терасите били част от голяма геотермална система, по чиито стъпала се стичала вода, изхвърляна от горещи гейзери. На всички нива имало басейни с различна температура на водата. Смята се, че розовите тераси придобили цвета си от желязото и мангана, съдържащи се във водата на гейзерите, но е възможно и заради термофилите, живеещи във водния източник. Те са мятани за най-голямото находище на силициев синтер - вид кварц.

Вечерта на фаталния 10 юни над планината се появило ярко сияние, а след него - тъмен облак. След това ослепителни мълнии разрязали небето, а от глъбините на Таравера започнали да се разливат потоци от огън, последвани от летящи камъни, които със съскащ звук се удряли в езерото. Случващото било съпровождано от страшен шум. През тази нощ селището Те-Вайроа било превърнато в развалини, а част от неговите жители загинали.

След няколко дни изригването окончателно свършило, планината станала по-висока, а горите по склоновете вече ги нямало, терасите също изчезнали, а синьото езеро променило цвета си.

Втора световна война: Нацистите изгарят чешкото селце Лидице, в отговор на убийството на Райнхард Хайдрих

Райнхард Хайдрих е германски държавен и политически деец, началник на Главно управление за имперска сигурност (РСХА), заместник на имперския протектор на Бохемия и Моравия, обергрупенфюрер от СС, временен началник на Гестапо и генерал от полицията.

Хайдрих е един от инициаторите на „окончателното решаване на еврейския въпрос“, координатор на дейностите по борба с вътрешните врагове на Третия райх. През 1940-те години Хитлер го смята за свой възможен приемник, но Хайдрих загива след атентат през 1942 г. Смъртта му предизвиква Унищожаването на Лидице или така наречения „Акт на отмъщение“ (Racheakt) на националсоциалистите.

Според тогавашните съобщения и съюзническата следвоенна пропаганда на 10 юни 1942 г., нацистите убиват всичките 172 мъже на възраст над 16 г. Жените (172) са отведени в концентрационния лагер край Равенсбрюк, като 60 от тях умират в лагера. Пощадени са 23 деца – на възраст до 1,5 г. и „годни за понемчване“, разпределени в приемни германски семейства с обучение и възпитание в арийски дух, след което следите на повечето от тях се губят. Останалите 82 деца са изпратени в лагер на смъртта край град Хелмно, Полша, още 6 деца умират. Всички сгради в селото са разрушени и изгорени.