119 гласа. Това е максимумът, на който може да разчита БСП в парламента, за да върне гласуването и с хартиена бюлетина, освен с машина. При това не от партньорите си от управляващата коалиция, а от опозицията. Освен 26-те червени, за стария вариант на вот са и от ГЕРБ, които имат 59 депутати, нужни са и 34-те гласа от ДПС.
Така реално трите партии могат да прокарат промяната, но само ако кворумът в залата е нисък. Управляващите премахнаха изискването от 121 гласа, за да мине всеки проект в парламента, малко преди да се направи неуспешният избор за нов шеф на БНБ, и върнаха старото правило за мнозинство от т.нар. 50+1 гласа.
Предложението на БСП за връщане на хартиената бюлетина внесе нов раздор в управляващата коалиция. Ако само преди месец социалистите успяха да блокират изпращането на оръжие за Украйна с исканията си, този път по всичко личи, че партньорите им трудно ще склонят да ги подкрепят, показа проверка на “24 часа”
Именно “Има такъв народ” бяха тези, които настояха за въвеждането на изцяло машинен вот в първия парламент, в който влязоха миналата година - 45-ия. Сред основните радетели на машинния вот тогава бяха и БСП с обяснението, че така ще се гарантира честност на изборите. Всъщност промяната на Изборния кодекс бе и единственото съществено, което свърши злополучното 45-о НС за 9-те си дни работа. Още тогава ГЕРБ и ДПС настояха гласоподавателите да имат право да избират - машина или хартия, с аргумента, че възрастните трудно ще се справят с устройствата.
Хартиените бюлетини обаче бяха запазени в секциите с под 300 гласоподаватели, на кораби и в болници, както и като резерва при срив на машината или спиране на тока.
Точно една година и два парламентарни вота по-късно БСП реши да възроди хартиената бюлетина. И така ще отвори за пореден път Изборния кодекс - един от най-често променяните закони на страната.
Мхмхм 21:59, 06.06.2022
Така ще излезнат истинските резултати от изборите!
Не
Възраждане НИКОГА няма да спечелят, дори и на куково лято ха-ха-ха