"До миналата седмица има постъпили 40 сигнала за нежелани реакции от ваксинирането на българи. Няма сериозни проблеми. Всички са описани в кратката характеристика. Само при две от съобщенията се касае за нежелана лекарствена реакция след поставяне на втора доза", заяви в ефира на Нова телевизия шефът на Агенцията по лекарствата Богдан Кирилов.
"31 от съобщенията касаят реакция в мястото на приложение - зачервяване и подуване. Има повишаване на температурата, отпадналост, мускулни болки", заяви Кирилов.
"Има съобщение и за 6 алергични реакции. Има и три със системен характер - гадене и световъртеж", каза Кирилов.
Според него мутациите при вирусите са нещо стандартно и се наблюдават постоянно. Новият щам е доста по-заразен, а това е сериозно предизвикателство.
"По отношение на смъртността има данни за индиректен ефект - повече болни, повече натовареност на здравната система и от там повече починали", каза той.
"С PCR тестове, които се използват в България, може да бъде установен и новият вариант на вируса. Европейскта агенция по лекарствата също следи темата относно това дали ваксините са ефикасни срещу новия щам", заяви Кирилов.
"Зависими сме от производителите и от това до каква степен и колко бързо ще се развият клиничните програми на ваксините. Всички количества засега са индикативни", каза той.
"Това, което знаем към момента, специално за първите две ваксини е, че до края на годината може да ваксинираме 2 млн. души", добави той.
"Работим с няколко сценария, за да сме максимално подготвени. Всички цифри се изчисляват. До края на март, количествата, които сме прогнозирали, ще бъдат налице", каза Кирилов.
По думите му, ако някой иска да се ваксинира с "АстраЗенека", то той може доброволно да изчака идването й в България, дори и да е трябвало да се имунизира още през първия етап.