„Ситуацията, свързана с неоторизирано поставяне на ботулинов токсин, създава опасна прецедентна ситуация, в която се размива разделението между различните професионални категории в здравеопазването и козметичната индустрия.“

Така в своя позиция от Асоциацията на козметиците в България коментираха случая на 12-те жени, които потърсиха помощ в „Пирогов“ след поставяне на ботулинов токсин от Арина Гуудз, по-известна като Dr. Goodz.

Прокуратурата и МВР се самосезираха по случаите с пострадали след поставяне на ботокс

Според съобщението тя нито притежава призната диплома за лекар в България, нито отговаря на изискванията за извършване на медицински процедури, включително и поставянето на ботулинов токсин.

„Представянето на това лице като „козметик” в медиите е не само неточно, но и създава потенциал за негативно отношение и недоверие за упражняващите тази професия. За нас, като организация на козметиците в България е напълно неприемливо при упражняването на професията на подобни дейности да бъдат пренебрегвани съответните законови изисквания, а тези които я упражняват без да са придобили нужната квалификация“, пишат още в своята позиция козметиците.

От Асоциацията изразиха и дълбоката си загриженост относно твърдението на популярни личности, които изразяват становище, че „не става въпрос за война между козметици и лекари“.

Най-тежко пострадалата от ботокс жена вече се лекува с анатоксин в "Пирогов"

„Подобни твърдения предполагат наличие на конфликт между козметици и лекари, а това само по себе си е дълбоко невярно“, уточняват от организацията.

Позицията гласи, че професионалистите в козметичната индустрия са подложени на строг контрол и се обучават съгласно ясни стандарти, които не могат да бъдат подменяни от некомпетентни или нелегитимни практики.

„Всеки опит за подобно сравнение в медиите не само заблуждава обществеността, но и уронва доверието към бранша. Асоциацията на козметиците в България настоятелно апелира към медиите и обществото да бъдат внимателни и отговорни при представянето на информация, която касае здравето и безопасността на гражданите, като при отразяването на подобни теми да бъдат ползвани коректен изказ, които отразяват реалната ситуация“, допълват от организацията.

Откриха ботокс с изтекъл срок на годност в Пловдив

От бранша изразиха и категорично становище, че всеки, който извършва медицински процедури, включително въпросната процедура, следва да притежава съответната медицинска квалификация, както и да реализира дейността в съответствие с българското законодателство.

„Тези действия не трябва да бъдат приписвани на професионалисти, които нямат нужните образователни и професионални критерии, особено когато това подлага на риск здравето на пациентите“, гласи още съобщението.

„Ние, като представители на бранша сме готови за конструктивен диалог с всички съответни институции и заинтересовани страни, за да се гарантира, че такива ситуации няма да се повтарят, като по този начин ще бъдат защитени интересите и безопасността на гражданите, както и професионалистите в козметичната индустрия“, допълват в заключение от Асоциацията на козметиците в България.

Стана ясно коя е "докторката", вкарала жени в "Пирогов" заради ботокс