България неочаквано реши да не продаде на Украйна два руски ядрени реактора, които бяха предназначени за изграждането на АЕЦ "Белене". Както отбелязва Euractiv, това решение е взето в последния момент под натиска на Българската социалистическа партия (БСП).
"От самото начало сме категорични, че тези реактори не се продават. Те са ключов актив за България - част от нашата енергийна сигурност и икономическа независимост", каза лидерът на БСП и вицепремиер Атанас Зафиров.
Двата руски реактора ВВЕР-1000, заедно с четири парогенератора и четири циркулационни помпи, бяха съхранявани години наред на площадка близо до река Дунав, след като България се отказа от плановете си да построи АЕЦ Белене. Вместо това София реши да построи два нови ядрени блока в АЕЦ "Козлодуй" по американската технология AP1000 на Westinghouse, като за строител беше избрана южнокорейската Hyundai.
Украйна се опита да купи руските реактори от България, за да завърши строителството на АЕЦ "Хмелницки". Предложената цена беше малко над 600 милиона евро, а украинският парламент дори прие закон, даващ зелена светлина на придобиването.
През февруари 2025 г. лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов потвърди продажбата на реакторите. Първоначално той прогнозира, че проруската БСП няма да блокира сделката, като я оцени като "финансова победа за България".
Във вторник, 15 април, лидерът на БСП Зафиров обаче обяви единната позиция на правителството: "Имаме колективно решение за съдбата на двата реактора - те няма да бъдат продадени. Това решение е подкрепено от всички коалиционни партньори. Благодаря на нашите партньори, че сме единни в мнението си за този стратегически избор".
Зафиров настоява, че България има достатъчно опит и подготвена площадка за изграждането на втора атомна централа, въпреки дългогодишния отказ на правителството от проекта Белене, който струва над 1 милиард евро.