Жена от Раковски реши да си купи е-винетка от BGTOLL системата и... се почувства прецакана. Тя разказа в социалните мрежи как при коректно попълнена информация от нейна страна за автомобила й, системата е заменила една от буквите на номера с друга. Ей така - вместо буквата В на разписката за електронната винетка се появява буквата Р. Казано по-простичко, има платена винетка, но на кого? Ето какво разказа жената:
"При въведен коректен номер от мен... в разписката за плащане ми идва номер с различна буква... и така имам платена винетка, ама не и на моя номер... а просто съм наляла пари в дебелите гуши на измамниците (не подлежи на корекция естествено)...
ВНИМАВАЙТЕ! По-добре взимайте от А1 или някой друг представител, но не и от сайта на BGTOLL!!! Това е просто още един начин държавата да краде от народа! Повръща ми се от цялата измамна управа, която за пореден път и по долен начин злоупотребява с нас!"
Ето и доказателството за "трансформацията" на буквите:
В сайта на BGTOLL системата намираме отговор на въпроса чия е отговорността за попълване на коректна информация при покупка на е-винетка. Краткият отговор е: на собственика или ползвателя на автомобила. И нито дума какво се случва, ако самият сайт www.bgtoll.bg не разпознава буквите...
В чл. 5, ал. 3 от Наредба за условията, реда и правилата за изграждане и функциониране на смесена система за таксуване на различните категории пътни превозни средства на база време и на база изминато разстояние е записано: “Отговорността при неправилно декларирани данни относно регистрационния номер на пътното превозно средство, категорията му или периода на валидност на винетната такса е съответно на собственика или на ползвателя, като в случай на неправилно декларирани данни се счита, че за пътното превозно средство не е заплатена дължимата винетна такса.”
Агенция "Пътна инфраструктура" и Националното тол управление не носят отговорност за погрешно въведена информация.
При покупка от уебсайта www.bgtoll.bg, терминал за самотаксуване и мобилното приложение системата изисква на финална стъпка проверка на въведените данни. Приканваме потребителите, които купуват е-винетка, внимателно да преглеждат и проверят въведената от тях информация преди да потвърдят финалното плащане.
Междувременно под поста на прецаканата жена се появиха коментари и на други българи, които са се опарили при закупуването на е-винетка:
Със същия проблем се сблъскахме и ние, но го установихме при проверка на пътя... върви доказвай, след дъжд качулка. Пожелавам ти да имаш възможност да се спасиш от тази държава-мащеха!
Предлагам никой да не си закупува винетки в знак на протест и да си протестираме целогодишно.
Иди на мястото, от което си я закупила, ще ти върнат парите, и моя мъж така го прецакаха, но той се разправя, че дори и глобата му платиха.
Дали е така 09:19, 05.01.2020
10 винетни такси съм заплатил последните 3 дни, но нямам проблеми. Госпожата да чете, какво натиска преди да потвърди....