Заедно с него са вицепремиерът Томислав Дончев, здравният министър Кирил Ананиев и началникът на щаба срещу коронавируса ген.-майор Венцислав Мутафчийски. Преди да влязат, тримата си сложиха защитни маски и дезинфекцираха ръцете си.
„Целта е да видят хората, че нашата индустрия може да се реорганизира за няколко дни и можем да произведем това, което ни е нужно”, заяви Борисов.
Премиерът разпореди да бъдат направени около 15 000 костюма.
„Всички държави членки на ЕС имат договори с фирми производители. В един момент доставките спряха и това беше поставено на Европейския съвет. Събрахме водещи фирми и в рамките на 3 дни вече имаме 40 000 метра плат. Други фирми кроят по 2 000 облекла, голяма част от плата ще отиде при тях. Опитваме се максимално бързо да отговорим на нуждите на нашите лекари, сестри, санитари, социални работници, шофьори и т.н. Другите облекла са еднократни. Имахме респираторни уреди, но и там поръчките спряха. Добре, че болниците и новите линейки имат респиратори, така че се действа максимално бързо", каза Борисов.
"5 млн. лева сме осигурили на ген. Мутафчийски за респираторни апарати", съобщи Борисов. "Действа се максимално бързо, продължаваме на пълни обороти, 70 хиляди маски вчера минаха на тест и вече са разнесени", продължи Борисов.
„Най-ценното е, че костюмът издържа тестовете за непропускливост и здравина. Направени са от мембрана, която не допуска прегряване. Облеклата трябва да са без шевове. Един костюм може да се носи 50 пъти”, обясни началникът на Националния оперативен щаб ген.-майор Венцислав Мутафчийски. И показа един от въпросните костюми.