Държавата успя да пласира два транша облигации на международните капиталови пазари като по този начин си осигури ново финансиране от 3,2 млрд. евро или 6,3 млрд. лева. Това е пореден дълг за тази година като общия размер на поетите до този момент ангажименти е 16,2 млрд. лева. Според Закона за държавния бюджет за тази година разрешения нов дълг е 18,9 млрд. лева.

Новите емисии облигации бяха разделени на два транша. Първи транш - десетгодишни облигации за 2 млрд. евро с годишен лихвен купон от 3,375%. Втори транш - двайсетгодишни облигации за 1,2 млрд. евро и годишен лихвен купон от 4,125%. От Министерството на финансите отчитат, че са получили заявки за финансиране в общ размер 13 млрд. евро като това е най-силният инвеститорски интерес до момента. От ведомството си го обясняват с решението на Съвета на Европейския съюз за влизане на България в еврозоната от 1 януари, както и увеличените след това решение кредитни рейтинги на страната от Standard & Poor`s, Fitch Ratings и Scope Ratings.

"Постигнатите спредове и лихвени купони представляват най-добрите условия, постигани в рамките на последните две транзакции на външните пазари, спрямо сравними по матуритет български еврооблигации. Десетгодишният транш постигна исторически най-нисък спред към доходността по германските федерални облигации за всички емитирани до момента облигации на Република България на международните капиталови пазари. Доходността по двадесетгодишния транш постигна исторически най-ниския спред за Република България спрямо осреднения лихвен суапи и спрямо германските федерални облигации в този матуритетен сегмент", обясняват от финансовото министерство.

Освен еврови дългове, до момента страната ни пласира и държавни ценни книжа на вътрешния пазар през април в размер на 2,1 млрд. лева. Набраните средства осигуряват необходимия ресурс за рефинансиране на дълга в обращение, финансиране на планирания дефицит по държавния бюджет и обезпечаване на ликвидната позиция на фискалния резерв.