Да запазим Земята чиста!
Част от децата от скаутски клуб "Лъвче", с помощта и на някои венчъри и лидери, дадоха добър пример като почистиха бреговете на река Тученица, в отсечката от езерото до малко след хотел Кайлъка, като част от инициативата "Заедно за българските реки".
Наред с най-често срещаните пластмасови и найлонови опаковки, те са открили и използвани памперси, лак за нокти, термос, стъклени бутилки от алкохол, кофа от замазка, кутия от лак, дори строителни материали, кожено яке, писоар и мивка. Целта на дейността е не само да се почистят отпадъците, захвърлени от недобросъвестни граждани, но и да привлече внимание към проблема и да даде добър пример.
"За наша радост много хора ни похвалиха и се поинтересуваха от коя организация сме. Надяваме се чистотата, която оставихме след себе си, да мотивира хората да пазят природата на прекрасния ни парк чиста.", споделят от плевеския скаутски клуб "Лъвче".
Някои се надпреварваха кой първи ще вземе поредния отпадък.
Река Тученица извира на 1,7 км северно от с. Слатина, община Ловеч, на 359 m н.в. във възвишението Слатински венец. Тече на север, като постепенно завива на северозапад, а след село Тученица на запад и отново на северозапад, като пресича Плевенските височини. Между село Тученица и град Плевен образува красив каньон от карстов произход в който е разположен природен парк „Кайлъка“. На територията на парка в поречието на реката са изградени два язовира, които придават допълнителна красота на района и са предпоставка за развитие на спорт и туризъм. В рамките на Плевен коритото на реката е изцяло коригирано, а водите ѝ са използвани за захранването на ефектната Плевенска водна каскада, притегателно място за разходка и забавление в центъра на града. Влива се отдясно в река Вит при село Опанец на 52 m н.в.
Реката има ясно изразен пролетен (март-юни) максимум и лятно-есенен (юли-октомври) минимум. Подхранването на реката е от дъждовни, снежни и карстови води.
По течението на реката в Община Плевен са разположени град Плевен и селата Тученица и Опанец.
В горното течение водите на Тученица се използват за напояване, като за целта по течението ѝ са изградени два микроязовира – „Тученица" и „Сини вир".