С тегло от 45,52 карата, диамантът „Hope“ е истинско чудо на природата - с вълшебно наситен син цвят и необичайно силен блясък. Историята не е категорична за произхода му, но най-вероятно е бил изсечен от мините на Голконда в Южна Индия.
Днес мините не съществуват, но в миналото там са открити уникални скъпоценни камъни, включително и Koh-i-Noor, част от бижутата на британската короната.
Ето една от историите свързани с мистериозния диамант:
Историята разказва, че проклятието е започнало с диаманта „Tavernier Blue“, който е предшественик на няколко големи диаманта, включително „Hope“.
Жан-Батист Таверние, френски търговец от 17-ти век, който търгува със скъпоценни камъни, е откраднал 115-каратовия син диамант от хиндуистка статуя.
След като откриват, че липсва, свещениците налагат проклятие на онзи, който е откраднал скъпоценния камък. Твърди се, че Таверние се разболял от силна треска малко след като откраднал диаманта и скоро след това починал. Други смятат обаче, че той е живял до 84 години.
Крал Луи XIV закупува диаманта от Таверние и го нарязва на 69 карата през 1673 г. Крал Луи XIV е страдал от гангрена и е починал в страшни мъки. След смъртта на крал Луи XIV, Луи XVI и съпругата му Мария Антоанета наследяват френския син диамант.
Луи XVI е гилотиниран по време на бурната политическа ера на Франция, а съпругата му я спохожда същата съдба девет месеца по-късно. Някои казват, че смъртта им е резултат от проклятието на “Hope”. Диамантът е откраднат по време на френската революция и е нарязан.
Следващият му собственик е Вилхелм Фалс, холандски бижутер, който е отговорен за изрязването на диаманта до 45-каратовия Blue Hope Diamond, който виждаме днес. След изрязването на диаманта се твърди, че синът му е откраднал диаманта, убил баща си и след това се е самоубил, пише Труд.
През 1958 г. притежател на диаманта го дарява на института Смитсън, изпращайки го чрез US Mail за 2,44 долара и 155 долара застраховка.
Диамантът „Hope”, който сега се оценява на 250 милиона долара се съхранява в Националната колекция от скъпоценни камъни и минерали в Националния природонаучен музей във Вашингтон, окръг Колумбия.