В момента на публикуването на тази статия първите златни лъчи на юлското слънце вече се прокрадват над хоризонта и озаряват красивия Пловдив – град, пропит с история, култура и дух. Това е специален миг – началото на нов месец, нов ден и нови надежди. В същото време, из цялата страна хиляди българи отбелязват този момент по свой уникален начин – събирайки се на брега на морето, край язовири или високи поляни, в ритуал, познат като Джулай Морнинг.

Всяка година на 1 юли, още от тъмните часове на нощта, хора се събират под открито небе с китари в ръце, запалени огньове, палатки, музика и много приятелски усмивки. Те чакат не просто изгрева, а един символичен нов старт – един от най-емоционалните и поетични обичаи в съвременната българска култура. Макар да носи английско име – „July Morning“, този празник не е внос от чужбина. Напротив – той е изцяло български по дух и произход, роден във Варна през 80-те години на миналия век, когато група младежи започват да посрещат изгрева на морския бряг като форма на бунт, свобода и съпротива срещу сивото всекидневие.

С годините Джулай Морнинг се превръща в празник на младостта, природата, музиката и надеждата, който носи духа на хипи движението, но с ясно българско звучене и преживяване. И днес, когато юлският изгрев прегръща покривите на Пловдив и навлиза в деня, този ритуал продължава да живее – като мост между поколенията и като напомняне, че всеки изгрев носи шанс за ново начало.

Въпреки че е повлиян от световната хипи култура, Джулай Морнинг не е вносен празник като Хелоуин, а автентично българско явление, посветено на свободата, природата и символичното ново начало. В основата му стои идеята за сливане с природата и духовно пречистване чрез изгрева на първия юлски ден.

Какво представлява Джулай Морнинг?

Името идва от песента July Morning на британската рок група Uriah Heep, но практиката да се събират хора на морския бряг, за да прекарат нощта край огън, музика и приятелство и да посрещнат първите слънчеви лъчи на юли, се заражда у нас.

Традицията започва във Варна, където група младежи с китари се събирали на вълнолома още в края на социалистическата епоха. С течение на времето броят на участниците нараства, а празникът започва да се разпространява по цялото Черноморие и дори във вътрешността на страната.

Исторически корени

Първите организирани събирания датират от 80-те години. Вдъхновени от духа на свободата и музиката, младите хора прекарвали нощта под звездите, в очакване на изгрева. С времето това преживяване се превръща в традиция, свързана с бягство от сивото ежедневие и търсене на личен смисъл.

През 2007 г. празникът получава международно признание с пристигането на Джон Лоутън, вокалист на Uriah Heep, който изпълнява песента "July Morning" именно на Камен бряг – най-източната точка на България и символично първото място, което слънцето огрява на 1 юли.

Джулай морнинг на Слънчев бряг, 2024 година

 

След смъртта му през 2021 г., прахът на Лоутън е разпръснат именно там – на Камен бряг, където той остава завинаги част от морето, изгрева и духа на Джулай. В негова памет в местността "Огънчето" е издигнат и паметник, който напомня за непреходността на музиката и свободата.

Джулай днес – навсякъде, където има изгрев

Макар празникът да е тръгнал от морето, днес Джулай Морнинг се отбелязва в различни точки на страната – по бреговете на язовири, реки или върху зелени поляни. Навсякъде, където има желание да се срещнеш с първите слънчеви лъчи и със себе си.

Независимо дали ще си с група приятели край лагерен огън или сам, вслушан в природата, Джулай Морнинг е миг на лично презареждане – време за ново начало, мечти и надежда.

Първите слънчеви лъчи на юли месец от Бунарджика в Пловдив, 2023 година