Следродилната депресия е често пренеграван проблем, за който не се говори достатъчно. Около това мнение се обединиха хиляди майки след трагедията с Биляна от София.
Един коментар бе използван най-често от жените, за да изразят своите чувства след печалния случай.
Той е на Кремена Кунева, председател на фондация "Даная". Тя публично сподели, че е преживяла следродилна депресия и през какво е преминала. Към разказът е бе прикачен и файл за смъртния случай.
Намериха мъртва издирваната Биляна
Вижте публикацията без редакторска намеса:
"Това ме разтърси жестоко. Много жестоко. Може би защото самата аз, макар и никога да не съм го споделяла публично, имах много тежка и трудна следродилна депресия. Не беше класически вариант, не се стигна до крайности, но това, което преживях, беше един от най-страшните моменти в живота ми.
Хората не си дават сметка как хормоните след раждането могат да разрушат всичко. От най-силната психика могат да създадат друг човек. Човек, който никога не си познавал. Хората не знаят как да реагират, когато общуват с жена в следродилна депресия. Често си мислят, че думите „Абе я се стегни! Имаш хубаво, здраво бебе, имаш дом, прекрасен съпруг! Какво искаш?!“ ще ти помогнат. Напротив! Това те смазва! Кара те да се чувстваш още по-зле, още по-виновен – че имаш всичко, а се чувстваш зле. Физически зле. Аз стигнах до там, че един ден не можах да стана от леглото. Просто не можех. Приключих.
В спешното отделение ми пуснаха бром, а усещането беше, че са ми пуснали физиологичен разтвор. Отне ми година да се възстановя, и то благодарение на силната подкрепа на семейството ми, на приятелите ми и на колегите ми.
Хората си мислят, че тези състояния са шега, че „просто си уморена, ама така е с малко бебе“, „всички са така!“. Не, не всички са така! Не, това не е нормално състояние, и не, не се лекува със „Стегни се!“. Напротив, влошава се. Една жена, след като роди, трябва да бъде щастлива и ако не е, обърнете ѝ внимание навреме и се погрижете за нея.Не я съдете! Не я наричайте слаба! Много често именно с най-силните жени се случва точно това.
Мили жени, говорете открито за чувствата и нуждите си след раждането и знайте, че проблемът НЕ Е ВЪВ ВАС. Мили мъже, при всякакви индикации за подобно състояние на партньорките си – вземете мерки и не ги оставяйте сами или просто „да се наспят“. Толкова ми е мъчно за това прекрасно момиче. Надявам се, че нейният случай не е бил такъв, при който не е имала нужната подкрепа, и дано тази трагедия обърне повече внимание на обществото ни към този болезнен за немалка част от жените проблем.
Депресиите не са просто „настроения“. Това е състояние, което изисква терапия, а понякога и лечение. Да, за съжаление много хора се срамуват да признаят, че може да имат психични проблеми, въпреки че мозъкът е орган като всеки друг и може да се разболее. Този срам често произлиза от социални стигми, липса на разбиране и страх от осъждане. Докато за физическите заболявания като диабет или сърдечни проблеми хората търсят помощ без колебание, психичните състояния все още се възприемат по различен начин."
Приятелка на откритата мъртва Биляна: Казваше, че всичко около нея е хаос