Внимание! Вие бяхте тролнати! Това е експеримент с участието на репортера ни Виктория Симеонова, оператора Йохан Вирт и още няколко души от екипа на “Господарите”, с който провери има ли критично мислене у потребителите на социалните мрежи у нас и работи ли то в критични ситуации.

През последните дни все повече се говори за ролята на троловете в интернет. Те буквално заливат социалните мрежи. Най-често платени, анонимни, или  и с фалшива самоличност, те споделят всяка опорка, която им се спуска." Решихме и ние да влезем в обувките на един трол, за да видим колко е лесно хората да повярват на фалшива информация и да я споделят", пишат от "Господарите".

Експериментът

Направен е фалшив профил във Facebook. Измислено му име, сложена  профилна снимка с руска мечка и руското знаме и е добавен във всевъзможни групи с проруска насоченост.

Свален е от YouTube документален филм за Украйна от 2019 година:

С помощта на програма за видеообработка избрахме момент от видеото и е написано напълно измислени субтитри. В тях умишлено са допуснати правописни и пунктуационни грешки – за да се доближи максимално до любителите на пропагандата.

Видеото е споделено от профила на Ники Ласкин с текст:

Така 24 часа по-късно видеото вече имаше над 10 хиляди споделяния и над 120 000 гледания. 48 часа по-късно те бяха близо 200 000, а споделянията набъбнаха до 18 000. Видеото беше свалено и пресподелено от десетки профили, сред които и страници на “медии”.

Официалният сайт на телевизия “Евроком” също го сподели – явно работещите там не са си взели поука, след като преди няма и седмица получиха Златен скункс за друга фалшива новина.

Телевизия “Алфа” също излъчи видеото. То беше коментирано лично от самия Волен Сидеров.

Сред “тролнатите” от "Господарите" се оказават и от “Възраждане – София”:

Каква е целта на експеримента?

Не, това не е урок по тролене. А урок по критично мислене. Когато видите видео с лошо качество, лош превод и подозрителна грамотност, НЕ го споделяйте. За пет минути търсене в гугъл може да достигнете и сами до заключението дали е фалшиво.

Вижте повече във видеото: