Ако Русия спре доставките, цените ще се увеличат с около 35-37 стотинки Това заяви Светослав Бенчев от Българската петролна и газова асоциация. "Освобождаването на стратегическите резерви на Америка ще свали цената на суровия петрол, може би и на горивата, но това е краткосрочно решение. След 3-4 месеца цените отново ще тръгнат нагоре. Няма много фактори за понижаване на цените. В близките 6-7 месеца не виждам как ще се случи.

По думите му лошият сценарий за нас е прекратяване на доставките на руски газ. "Може да се намали ДДС върху цените на горивата, което ще значи намаляване на приходите в хазната. Най-доброто, което може да се случи е цената на суровия петрол да се задържи под 100 долара. Така цените на горивото у нас може да са малко под 3 лева", обясни той.  И допълни, че няма опасност от недостиг за гориво. "При кризисна ситуация държавата има запаси за 90 дни", посочи Бенчев.

Колко платиха държавите от ЕС на Русия за горива през 2021 година?

За него спекулата на свободния пазар е странно понятие, по-скоро става дума за непремерени ходове.

Цените на горивата – болната тема изглежда ще продължи да бъде такава и в следващите седмици, защото засега не се вижда кога бензинът и дизелът ще спрат поскъпването си. Това удря директно както бюджетите на големите компании, така разбира се и джоба на обикновения шофьор – за него скъпият бензин означава лишения, информира NOVA NEWS.

В Благоевград хората вече започват да прибягват до икономии - карат по-бавно. "Все пак нали за обикновено карам на дълги разстояния, и ако увеличиш скоростта, всъщност увеличаваш и разхода и цената на един дълъг път се увеличава доста по-сериозно, макар и с такава малка разлика в цените на горивата, но дългите пътища реално вече струват доста повече", казва гражданин.

Простите сметки показват, че през горивата минава най-прекият път към фалитите. Хората се надяват маршът нагоре в цените да спре, за да започне поне частично нормализиране на пазара на горивата.