Пълноценният сън не означава непременно всяка нощ да спим по 8 часа. Сънят трябва да е регулярен, да е качествен (да преминава през различни цикли през нощта) и да е достатъчен. 

Това заяви д-р Петър Чипев, който е специалист по медицина на съня.

"Ако някой си ляга една нощ в 22 часа, друга нощ в 4 часа, на следващата в полунощ, това не е добре, дори да си набави осемте часа, които предполагаемо са му достатъчни. Важен е ритъмът и регулярността. Лягане след 12 не е социално приемливо, защото на другия ден сутринта започва работата или училището. Това създава дефицити на сън. Организмът не разбира самия час, в който лягаме, за него е важна регулярността", обясни той.

По-важно се оказва да ставаме по едно и също време всяка сутрин. А при здравите хора дефицитът на сън се наваксва по един или друг начин.

"По-хубаво да станем в определен час, дори да сме спали два часа, с идеята да компенсираме впоследствие, отколкото да съберем още час-два, но това да не е качествен сън. Сигурността не трябва да идва от модерните смарт устройства, те все още не са точни за съня. Некачественият сън най-често се усеща през деня, макар че може да има събуждания през нощта", каза още д-р Чипев пред bgonair.

Някои болести пречат на качествения сън - инсомнията, която е малко количество сън, както и сънната апнея, която е дихателен проблем. Има шофьори с тежка форма на апнея, при които заспиването идва внезапно, обърна внимание специалистът.

"Имайки лошо качество на съня, се лишаваме от важни физиологични процеси и животът се съкращава", подчерта д-р Чипев.