Днес е денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.

Този ден се утвърждава през Възраждането като важен ден от празничната система на българите – Ден за почит на светите братя Кирил и Методий - създатели и разпространители на първата славянска азбука - глаголицата. Те са канонизирани като светци за превода и популяризирането на Библията на старославянски език и за разпространяване на християнството сред славяните.

Празник за Св. Св. Кирил и Методий, който се доразвива като специфично българско явление, бележи началото си през Възраждането и се свързва с училищните тържества, които са били организирани на 11 май, когато Църквата отбелязва празника на двамата свети братя.

След въвеждането на Григорианския календар през 1916 г. празникът, отбелязван от държава и Църква, вече се чества на един ден - само на 24 май. След 1969 г. се провежда изкуствена секуларизация чрез отделяне на църковния от светския календар, затова днес вече си имаме два празника - църковен (11 май) и светски (24 май).

Братята били родени в Солун, получили добро образование, а по-късно – и високи църковни и държавни мисии. Методий станал монах, а Константин – по-късно приел монашеството с името Кирил – се посветил на науките и преводите. По време на мисията си в Моравия те създали първата славянска азбука и превели основни богослужебни книги.

Въпреки многото трудности и съпротива, включително затвор за Методий и противодействие от част от църковните среди, те защитили каузата си дори пред папата. След смъртта на Кирил през 869 г., Методий продължил делото до смъртта си през 885 г.

Днес в тяхна чест имен ден празнуват:  Кирил, Киро, Методи, Методий, Кирила и Кирина.