Предстоящият октомври се очертава да бъде с температури около климатичната норма и с валежи близки до средните. Месецът ще започне с температури по-високи от обичайните за това време от годината, но после те ще се понижат - очакваме през страната да преминат серия от атмосферни смущения.

По планините ще бъде подходящо за туризъм, а на морето дори и за последни плажове по черноморското ни крайбрежие. Температурата на морската вода е все още с приятни за къпане стойности от 20 до 23 градуса.

Очаква се средните месечни температури през октомври да са по-високи от обичайната норма, която за равнините е между 20 и 23 градуса, за високите полета – между 14 и 17 градуса, а за планините – между 3 и 8 градуса. Най-високата температура през месеца ще достигне до 31-32 градуса, а най-ниската ще бъде около 3-5 градуса и то към края на месеца. Ще има условия и за валежи от сняг, но по планините. 

Месечната сума на валежите ще бъде между 40 и 80 л./кв.м за по-голямата част от страната, в югоизточните райони — между 70 и 90 л./кв.м, а в планините — от 80 до 120 л./кв.м. – тези стойности са нормални за октомври.

В края на първата седмица на октомври жегите ще бъдат заменени от серия студени атмосферни фронтове и температурите ще се понижат. 

Времето през първото десетдневие на октомври 
През първото десетдневие се очаква температурите да са с 2-5 градуса под климатичната норма. По-ниски ще са температурите в Западна България. Над останалата част максималните температури ще са между 18-22°С, а минималните ще са между 10-14°С, като по-ниски ще са във високите равнинни полета в Западна България – до 8-10°С. Доста по-високи ще са сутрешните температури по Черноморието - до 10-12°С, а максималните - от 23-24°С. 

Месецът ще започне със сухо време, а в низините и около водните басейни и с мъгла. През деня ще е предимно с разкъсана облачност, но сравнително топло, а след обяд и със слаби валежи от дъжд очакваме над Източна България. През следващите дни времето над Балканите ще се определя от ниско налягане, западно от нашата страна. Очакваме да попаднем под топля сектор на циклона и температурите ще се повишат. Температурите Около 4-6 октомври ще надминат 30°С.

Смяна на циркулацията очакваме към 6-10  октомври. Тогава от северозапад през страната ще преминат серия от атмосферни смущения. Очакват се валежи от дъжд, а над Източна България и съпроводени и от гръмотевици. Температурите ще се понижат и ще са типични за месец. Очакваните максимални ще са между 18-22°С

Времето през второто десетдневие на октомври
В първите дни на второто десетдневие на октомври времето по често ще е облачно и дъждовно. Очакваме и серия от атмосферни смущения и по-ниски температури. По-чувствително застудяване се очакват по най-високите ни върхове, където ще завали слаб сняг.

До края на второто десетдневие на октомври температурите отново ще се повишат. Очакваните максимални температури до края на второто десетдневие ще са между 23-28°С. Минималните ще са по-ниски, като в равнините и планинските райони дори и под 5°С.

След 15-18 октомври вятърът от северозапад ще отслабне и в сутрешните часове около речните басейни ще се образуват и мъгли. Безветрието създава предпоставки и за замърсяване на въздуха около индустриалните райони.

Времето през третото десетдневие на октомври
Към датата на създаване на прогнозата (27.09.) повечето климатични модели прогнозират, че към края на месеца страната ни ще попада под влиянието на нов циклон, преминаващи през Балканския полуостров, но преди лошото време през първите дни на третото десетдневие ще се радваме на приятни есенни температури и сравнително сухо време. Температурите ще се повишат и ще са между 14-20°С.

Любопитно - Народна метеорология
Народната метеорология включва прогнози за времето, които са основани на традиционните познания и наблюдения върху движението на небесните тела, атмосферните явления, поведението на животните, състоянието на дърветата и растенията.

Южен вятър през октомври предвещава скорошен сняг. Ако на Петковден (14 октомври) времето е добро, на Димитровден ще е лошо. На този ден, ако грее слънце, зимата ще е лоша. Каквото е времето на Димитровден (26 октомври), такова ще бъде по Коледа. Ако вали, ще вали и на Гергьовден, пише meteobalkans.

От климатична гледна точка времето през този месец е трудно за прогнозиране поради честата смяна на циркулацията в Европа и влиянието на бившите урагани в северозападната част от континента.

Месечните прогнози дават само обща представа за времето поради невъзможността за по-детайлна прогноза в конкретен регион за толкова дълъг период от време. Месечната прогноза е изготвена на базата на Европейския модел за средносрочни прогнози и GFS.