Прокуратурата трябва да запази статута си на независимост от партийно-политическите власти, но трябва да бъде изведена от съдебната власт и да се преизгради като самостоятелна структура. Това е становището на Висшия адвокатски съвет, което днес неговите представители са застъпили пред президента Румен Радев на дискусията за промени в конституцията, която той инициира.
Според Висшия адвокатски съвет логичното място на прокуратурата е извън съдебната власт, но това няма как да се случи без свикване на Велико народно събрание, пише Дневник.
"Съзнаваме, че в настоящия момент да се очаква свикване на Велико народно събрание е нереалистично", се посочва в становището на адвокатския съвет, заради което те предлагат от конституцията да отпадне правомощието на главния прокурор да осъществява "надзор за законността върху дейността на всички прокурори" и да остане само осъществяването на методическо ръководство.
По този начин главният прокурор няма да може да се намесва по дела, от чийто изход е лично заинтересован или може да е предубеден. Сред тях ще бъдат не само тези, за които той самият би бил разследван, но и случаите, в които той е пострадал от престъпление.
Адвокатският съвет подкрепя идеите за въвеждане на възможността главният прокурор да бъде временно отстраняван от длъжност, ако срещу него започне разследване, както и да бъде определян специален прокурор, който да води тези дела. Според тях обаче, преди да се правят промени в конституцията, е по-добре да се обмисли дали това може да стане с поправки в Закона за съдебната власт и в Наказателно-процесуалния кодекс.
Пред президента от Висшия адвокатски съвет са посочили и че подкрепят идеята да се въведе индивидуална конституционна жалба. Според тях обаче трябва да бъде създаден прецизен регламент и законът ясно да посочва кои лица имат право да подават такива жалби. Според адвокатите не трябва да се подценява рискът това право да доведе до обременителна, тромава и неефективна процедура, която би превърнала Конституционния съд в допълнителна четвърта инстанция по разглеждане на правни спорове.
Нещо повече – по този начин предоставянето на защита на правата на гражданите и юридическите лица може да бъде забавено още повече и да излезе извън всякакви разумни срокове. Освен това въвеждането на индивидуалната конституционна жалба ще доведе до цялостно преструктуриране на Конституционния съд и ще е нужно назначаване на достатъчно администрация и осигуряване на значителен материален ресурс.
От Висшия адвокатски съвет смятат и че те самите трябва да имат право да сезират Конституционния съд, а такова право трябва да има всеки един съд, не само Върховният касационен и Върховният административен, както е в момента.
"Темата за промени в конституцията е изключително чувствителна и понякога се приема дори болезнено от гражданите. Тези въпроси не трябва да се разглеждат емоционално, а на експертно ниво – внимателно и дори предпазливо", призова председателят на Висшия адвокатски съвет Ралица Негенцова пред Румен Радев.