Реимунизацията срещу туберкулоза и пробата манту за 11-годишните отпадат. Досега на 11-годишните се полагаше проба манту и реимунизация, когато тя е отрицателна. Това е една от промените в имунизационния календар, обяви пред Бтв главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев.
Предвидено е намаляване на приема на пневмококовата ваксина за децата до 6-месечна възраст – от 3 на 2 дози. При децата на 12 години пък се въвежда реимунизация срещу коклюш. Новият имунизационен календар влезе в сила от началото на 2020 година.
Ваксината срещу варицела става препоръчителна. Тя ще бъде за сметка на родителите и ще се купува от аптеките. Все още обаче не е налична в аптечната мрежа. Според д-р Кунчев ваксината за варицела трябва да влезе до няколко години в имунизационния календар, защото годишно от тази шарка се разболяват 30 хиляди души и при 0.5% от тях има усложнения. "Това е немалък брой деца и възрастни, които карат тежко това заболяване, почти всяка година има и 2-3 смъртни случая", уточни епидемиологът. По думите му в повече развити страни ваксината срещу варицела е включена в имунизационния календар.
За туберкулозата Ангел Кунчев коментира, че в 2/3 от страните в Европа изобщо не правят туберкулозна ваксина, защото е много ниска заболеваемостта. В останалата 1/3 от държавите – основно от Централна и Източна Европа, правят един или два приема, а България е била единствената държава с пет приема след проба манту.
"Това не водеше до по-голям имунитет, а до повече работа за личните лекари и притеснения за родители. Когато не се изпълни както трябва пробата манту, много често дава неверни резултати", уточни епидемиологът.
Реимунизацията срещу коклюш на 12 години се въвежда, защото е установено, че защитата на тази възраст пада, а приемът на пневмококовата ваксина за децата до 6-месечна възраст е намален, защото два приема дават същата защита като три, обясни още д-р Кунчев.