Според мнозина учени най-силният инстинкт на човека е този за съхранение. Без него не бихме могли да съществуваме – той е вграден в биологията ни и активира и тялото, и ума в ситуации на риск. Дори преди мисълта или моралът да се включат, инстинктът за оцеляване действа мигновено. Но дали той винаги надделява, или понякога отстъпва пред простото желание за удобство, с което поне мъничко да направим живота си по-лек?

Тези мисли навява следващата опасна ситуация от улиците на София, която споделят от страницата "Лудостта по пътищата на България. Нека я спрем заедно".

"Не един, не двама, а трима тийнейджъра на електро возило!", лаконично описват кадрите те.

Цели трима младежи се качили на електрическа тротинетка, поемайки из асфалтовата джунгла на града. Те се движат в най-лявата лента, завивайки на близкото кръстовище.

Зад колите – без каски. Пренебрегвайки действащото законодателство, при това часове след като родните депутати гласуваха още по-драконовски мерки за използването на подобни возила.

Мярка, породена от серията смъртни случаи и тежки инциденти, при които пострадаха малки и големи водачи на ел. тротинетки.

Дали новите правила ще прекратят инцидентите – едва ли, на Балканите се славим с газенето на всякакви норми. Дали ще ограничат броя на случаите – може би, ще покаже единствено времето. Но подобни случки показват, че винаги има ключов елемент, който стои в основата на много от произшествията – личната отговорност, това да прецениш сили и умения, за да предпазиш и себе си, и другите. Елементарен инстинкт за самосъхранение, би казал някой, но действа ли при всички по пътищата на България?