86 семейства от блок 13 на ул. „Деньо Чоканов“ във великотърновския квартал „Бузлуджа“ от години са подложени на системен физически и психически тормоз от душевноболните си съседи. В един от входовете дори взели решение по Закона за етажната собственост за изселване на едно от семействата и чакат решение на съда.

Потърпевшите постоянно викат полиция, oт години пишат жалби до всякакви институции, предаде БНР. Хората обмислят да сложат предпазни каски и се заканват да протестират пред Съдебната палата във Велико Търново.

Години наред хората от във Велико Търново са заложници на психично болните си съседи. Във всеки от четирите входа на блока има по един такъв. В един от входовете тормозът е от възрастна жена, която от години е освидетелствана като шизофреник.

Наталия Родина, която живее над болната, разказва, че заради денонощните крясъци 11-годишният ѝ син вече заспива в час, а посещенията на полицията са ежедневие.

"Разхождаше се с нож във входа, за което аз се обадих на органите на реда и ги помолих да съдействат, защото детето ми всеки момент може да слезе да играе пред блока с децата и тя да го наръга. Прибраха я за три месеца. Върнаха я и от първата нощ, в която я върнаха, ние спряхме да спим. Посред нощите е кошмар. Викаме полиция през ден. Ужас е!", сподели тя.

Заради крясъците на болната възрастна жена съседите си помислили, че съпругът ѝ я малтретира. За няколко дни виковете спрели, но във входа се разнесла смрад на гниеща плът. На 4 март съседите отново извикали полиция по този повод. Дошла и пожарната, за да се влезе в апартамента на седмия етаж. Отзовала се и Спешна помощ.

Валентина Нейкова живее в апартамента под болната и споделя, че за последните 20 години многократно е била подложена освен на психически и на физически тормоз.

"Палили са ме, отделно през прозореца се навежда и хвърля вода, ако е отворено или каквото намери, саксии с пръст. Търсим постоянно институциите, защото сме в задънена улица. От 20 години пишем жалби. Полицаите са до вратата. Започваме да ходим до Районна прокуратура, Окръжна прокуратура и сме до там. Тази жена е около 70-годишна. Нашият живот е подвластен на техния живот. Ние не живеем нашия живот“, каза тя.

Семейството на болната жена живее изолирано, отказва всякакви срещи.

Подобна е ситуацията и в другите входове, където също живеят хора с психични разстройства.

"Миналия ден приказвах със съпруга ѝ, той казва, че тя никакви хапчета не пие, не иска да ходи на доктор. Може би и законът трябва да се промени по някакъв начин, да има някакъв контрол. Ще търпим, докато не стане някакъв нещастен случай. Дори и да стане нещо – тя да убие някого или да запали, никой няма да ѝ направи нищо. Пак ще я вкарат за месец в болницата, ще полежи и пак ще я пуснат“, оплака си друг живущ в блок 13 Данчо Асенов.

Миналата година съседите от блок 13 провеждат събрание и по закона за етажната собственост единодушно взели решение за изселване на семейството. Чакат съдебното решение на втора инстанция.