Цели семейства, къщи за гости и ресторантьори останаха без ток след снеговалежа по Коледа в продължение на 4-5 дни.

"Тези, които не са си изпълнили ангажимента, трябва сами да предложат вариант за обезщетение. На повече от 24 часа без ток са длъжни да ви изплатят 30 лева и на всеки следващи започнали 12 часа са длъжни да ви изплащат по 20 лв. Точно в навечерието на едни от най-светлите празници оставиха населени места без ток и без вода", коментира Пейо Майорски от Асоциацията за защита на потребителите..

Според него хората трябва да подават жалби и сигнали до КЗП, ЕРП-тата, както и да заведат колективен иск.

"Колективните искове имат по-голяма тежест. По-голяма е вероятността да бъдат обективно обезщетени. При толкова дълъг период без електроенергия, не смятам, че ще ги оставят без обезщетения. Въпросът е доколко тези обезщетения ще покрият загубите на потребителите. Вещото лице, което трябва да провери засегнатите уреди, не е вещо лице, което е външен оператор, а е от самото ЕРП. В повечето случаи ги замитат", обясни Майорски пред bgonair.

По думите му в годините назад "видяхме как никой не си изпълнява ангажиментите": След като има изградена инфраструктура, вие сте длъжни да я поддържате.

"Дори в столицата София токът спира постоянно. Авариите зачестяват, защото никой не се грижи за инфраструктурата, която експлоатира", подчерта Майорски.

Той настоя, че трябва да се обясни ясно формулата за ценообразуване на комуналните услуги, които получаваме като потребители. Цената на самия ток е толкова, колкото плащаме да ни го доставят до вкъщи, отбеляза Майорски.