Не се ли промени законът за енергетиката абонатите на топлофикациите в страната няма да получат и стотинка, въпреки поевтиняването на газа със задна дата.
Това обявиха от държавния регулатор пред депутатите от енергийната комисия. Парното във Велико Търново е с най-високи цени, а за хора с ниски доходи като Симеонка Христова плащането на сметките е невъзможно.
"Очаквам да се случи някакво чудо, защото съм с 210 лв. пенсия. И натоварвам сина да ми плаща от Германия парното", каза жената.
Чудото обаче трудно ще се случи. По-вероятно е надвзетите пари да се прихванат от следващите й сметки.
„Аз считам, че ще бъде възстановено, но не трябва да се счита, че ще стане както го казах със запис по пощата“.
До края на март България ще получи от Газпром 150 милиона лева. За да продължат пътя си през топлофикациите и след това до клиентите, трябва това да се запише в Закона за енергетика, както и да се посочи точният механизъм за връщане.
Дотогава топлофикационните дружества ще чакат.
„В сегашната законодателна рамка на практика нищо не може да се направи“, заяви Кремен Георгиев.
Обещанието за намаление на цените занапред пък породи спор между управляващи и опозицията.
„С едно изказване в медиите намалихме цената с 40 процента и ми се струва, че се получи така – ние бяхме красивите и намалихме цената, а сега КЕВР ще са лошите и намалят с толкова“, заяви Таско Ерменков пред бТВ.
„Всеки гражданин ще разбере това, че няма как цената да бъде намалена автоматично с 40-30-20, тъй като разходите на топлофикациите не са свързани само с природен газ“, каза енергийният министър Теменужка Петкова.
40-те процента по-евтин газ важат само за март, уточни Петкова. Каква е разликата за предишните месеци тепърва ще се изчислява.
И още, ако цените на газа ще са различни всеки месец, то ще трябва ежемесечно регулаторът да променя и цените на парното, топлата вода, а и тока. Работна група ще чисти всички въпросителни, а Симеонка Христова очаква чудото още при следващата сметка.