Каква е методологията при спасяване на човешки живот по въздух? Д-р Вера Иванова, която е участвала в 2 от 9-те мисии на въздушната ни линейка, разкри подробности. Тя е анестезиолог-реаниматор към Клиниката по анестезиология и интензивно лечение в болница „Майчин дом” и ръководител на регионална база „Враждебна” към Центъра за спешна медицинска помощ по въздух.

По думите ѝ има алгоритъм за подаване на сигнал. „Извършва се триаж, при който 112 и координационните екипи приемат обаждането, обработват го и взимат решение колко е спешно състоянието на пациента. Преценяват се ползата и рискът на въздушния транспорт спрямо наземния. Правилото е пациентът да се стабилизира там, където е най-безопасно за него”, сподели лекарката.

Все още сигнал за пострадали при пожари екипът не е получавал. „В пълна готовност сме и за това. Ако бушуват пожари, авиационният оператор решава как най-безопасно да се постъпи”, допълни д-р Иванова пред Нова. „Имаме девет успешни мисии, реализирани до момента. Две от тях са с мое участие. Успешна е мисията, при която сме стабилизирали пациент, който е бил в критично състояние, транспортирали сме го по въздух до болница. Тези пациенти са настанени в лечебни заведения и за тях грижа полагат специалисти”, обясни медикът.

Ето къде ще бъде позициониран вторият медицински хеликоптер