Какви са рисковете от манипулация на вота? Темата коментираха председателят на Обществения съвет към ЦИК Ива Лазарова и бившият председател на ЦИК Александър Андреев.
„За да организираме честен вот, едно от най-важните изисквания е стабилността на изборното законодателство. Няма да е добре, ако то бъде променено преди избори“, каза Лазарова. И допълни, че другият критерий е технологията на гласуване, която се превърна в разделителна линия. Третият фактор е избирателната активност.
НА ЖИВО: Служебният кабинет "Главчев" положи клетва
„Да говорим за честни избори, означава да имаме доверие в тях. Липсата на доверие води до изтъкването на всякакви други доводи, включително технически проблеми, които биха могли да създадат недоверие в изборния процес. Необходимо е да имаме ясни критерии за него“, каза Андреев.
Лазарова подчерта, че с машинното гласуване се намалява процентът на недействителните бюлетини. Тя допълни пред Нова, че има достатъчно време, за да бъдат изпълнени всички процедури по сертифициране на машините. По думите ѝ непрекъснатото говорене за това как се манипулира една или друга технология на гласуване води до отлив от избиратели.
Според Андреев машините не могат да решат изборните проблеми. Той се съгласи, че доверието в тях не може да бъде високо, ако постоянно се коментира темата за възможни злоупотреби.
Прочетете още
- 09:56 Камионът, застанал вертикално на входа на Пловдив – свален след 8-часова операция СНИМКИ+ВИДЕО
- 14:00 "Пълна подигравка": Хитрец удари кола и скрои номер СНИМКА
- 12:00 Излезе дълго пазена тайна от живота на Фреди Меркюри
- 16:00 "Снежанка" в Родопите – приказна пещера се крие в дебрите на планината СНИМКИ