За да бъде годна за употреба водата в домакинството, най-често се предприема нейното пречистване. Има много начини да се постигне обеззаразяването ѝ, като един от най-популярните е хлорирането.
Основните причини, които налагат пречистване на водата, е че в канализацията се намират множество бактерии, които могат да доведат до вреди за организма ви.
В нея се съдържат токсини, пестициди, доказани с негативното си действие. Дори и в дъждовната вода се откриват бактерии, като ешерихия коли, явяващи се упорити и трудни за лечение. Статии за технологии за водопречистване можете да намерите в Engineering-review.bg.
Защо хлорът е толкова широко приложим и се среща във водата?
Надали има човек, който не е чувал, че се слага хлор за дезинфекция на вода. Това е химичен елемент, който принадлежи към групата на халогените. Трудно може да бъде открит в чист вид, а натуралната му форма е газообразна. Неговото използване е жизненоважно за живота на хората и животните, защото именно неговите функции са свързани с факта, че убива бактериите, имащи вредно влияние върху организма. Служи за отстраняване на токсините и болестотворните микроорганизми, което прави течността годна за консумиране.
Хлорът се добавя във водата на глобално ниво – ще го откриете в обществените системи за водоснабдяване. Популяризирането му започва през 19-и век, когато болести, като холера, тиф и дизентерия, са се разпространявали главно чрез водоснабдяването. След като са направили откритие учените за ползите от добавянето на хлора в малки количества, се започва практиката, запазена и до днес.
Смята се за дезинфектант, който дава добри резултати и ефективно премахва вируси, бактерии и различни замърсявания.
Има ли вредни ефекти?
Освен положителен ефект, използването на хлор има и негативен. Като структура и функции, този химичен елемент се смята за отровен, когато се прилага в много големи количества и концентрацията му е прекалено висока. Според данни от проучвания, може да повлияе на сърдечно-съдовата система, да причини пристъпи, както и да доведе до рак на ректума и пикочния мехур. Изследванията показват, че сам по себе си хлорът не е проблем, а се превръща в потенциална заплаха, когато се добави, поради съединенията, които образува, част от които са канцерогенни. Други видими негативни качества, които ще откриете на този елемент, са:
- дразни очите – най-вероятно ви се е случвало по време на къпане, когато държите очите си отворени, да усетите раздразнение и на по-късен етап зачервяване. Това се дължи именно на хлора;
- изсушава кожата – при къпане с топла вода, порите се разширяват и съединението навлиза през повърхностния слой на кожата. Това води до нейното изсушаване;
- повлиява негативно върху косата – при къпане с високо съдържание на това дезинфекциращо средство, естественият себум ще намалее, което ще доведе до изсушаване и увреждане на косата.
Какви са ползите от използването на хлор за пречистване на водата?
Хлорирането е често срещан процес по обеззаразяване на питейна вода и не само. Ползите от добавянето на хлор към жизненоважната течност, са:
- действа като дезинфектант, убиващ патогенните микроогранизми;
- ефективен е дори при минимални количества;
- в малки количества негативните действия върху организма не се проявяват;
- достъпно и евтино средство за обеззаразяване;
- прилага се лесно – най-често се открива под формата на хапчета, чийто брой, необходим за дезинфекция, зависи от големината на водния басейн или инсталация. Ще го откриете още в естествената му форма, чрез добавяне на газ, както и като втечнен разтвор на натриев хипохлорит;
- притежава дълготрайно действие;
- при високо налягане и поддържана ниска температура, хлорът се разтваря ефективно и изцяло;
- освен за обеззаразяване на питейна течност, се използва и във водни басейни, които са предназначени за лично или обществено ползване;
- широко достъпно средство на пазара.
Какво трябва да знаете за съхранението на хлора и приложението му?
За да бъде добре разтворим елементът, не забравяйте да осигурите по-ниска температура на водното съдържание. Друга важна предпоставка за безопасното обеззаразяване, е да се добавят точните пропорции. Дозировката се определя при самото хлориране в пречиствателните станции, като при механично почистване е най-висока, а като профилактично и повторно действие – най-ниска.
Важно е да знаете, че разтворимостта на веществото не зависи само от налягането и температурата, а и от киселинността на средата. За целта, трябва да се установи дали стойността на pH е в допустими норми. В противен случай, действието може да не бъде удовлетворяващо и патогенните микроорганизми да продължат да съществуват и да се колонизират.
Когато водното съдържание е много замърсено, се прилага двойна дезинфекция, както и се комбинират други начини на пречистване. Познат метод е поставяне на филтриращи системи. Когато се извършва хлориране в замърсен воден басейн, елементът се прилага във висока концентрация, без да се прилага дехлориране, защото излишното количество самостоятелно се отделя. Когато обаче се използва за консумиране, дозировката е минимална, за да се избегнат потенциални вреди върху организма.
Прочетете още
- 10:00 Хаосът с тока в Европа може да е причинен от „революция в зелената енергия"
- 14:00 Глутница тероризира "Овча купел": Нападнаха домашно куче, институциите бездействат СНИМКИ
- 12:00 Димитровградчанка: После обвиняваме децата СНИМКИ
- 11:00 Кметът на Луковит предлагал пари за потулване на случая с нападнатото дете?