Обсъжда се възможност количествата ваксини срещу COVID-19, които не се изразходват да бъдат дарени или продадени на трети страни. Това стана ясно от думите на директорът на Изпълнителната агенция по лекарства Богдан Кирилов. Тoй поясни, че за това ще има общ подход, регулиран от Европейската комисия. Кирилов коментира още у нас се наблюдава ясна тенденция за това, че се предпочитат РНК ваксините.
На европейско ниво активно се говори векторните ваксини да не останат неизползвани, коментира Кирилов. Обсъжда се възможност за дарения и продажба. „В България също се прави такъв анализ“, каза още той.
Шефът на ИАЛ посочи, че ваксините могат да се продадат на цената, на която са купени. Те не може да се продадат на по-висока цена, теоретично може на по-ниска цена.
„Нашата държава може да води такива преговори, но има клаузи според, които трябва да се получи съгласие от компанията производител“, поясни Кирилов, като от думите му стана ясно, че ще се изчака общия европейски подход по казуса.
Той обясни още, че до преди 2-3 седмици основен проблем за европейските държави е бил недостига на ваксини, но след разговори се достигна до ускорено доставяне на количества дози, което е променило ситуацията и е дало възможност за повече доставки. „Това ще доведе скоро до количества над необходимите възможност“, прогнозира още Кирилов и посочи, че се обсъждат възможностите за продажба на ваксини.“ Обсъжда се общ подход, който ЕК да регулира този процес“, каза шефът на ИАЛ и посочи, че редица държави извън ЕС имат нужда от тези количества ваксини. Средно ваксините могат да стоят на склад около 6 месеца, съобщи БНТ.
Кирилов обясни, че досега страната ни е получила общо 2,5 млн дози ваксини, като от тях поставени са около 1млн и 160 хиляди . „Много активно през последните седмици се имунизира, всеки ден се постигат добри резултатите. Надява се следващите седмици да се увеличи този темп“, коментира още той.
И тази седмица страната ни има доставка от 4-те одобрени ваксини. В понеделник пристигнаха 274 хил. Дози на Пфизер. Днес пристигат 19 200 на Янсен. Утре се очакват 36 хиляди дози от препарата на Модерна. Токова се чакат от АстраЗенеца до края на седмицата. „До края на месеца очакваме около милион дози ваксини. А през юни 2,5 млн.“, посочи шефът на ИАЛ.
Той посочи още, че основният дял от доставките са рнк-ваксини. И двете РНК ваксините се слагат бързо след като пристигнат у нас. По думите ми е положително, че лицата с първа доза АстраЗенека не отказват поставяне на втора доза. Той обясни, че има хора с поставен две различни дози ваксини, като техният брой е доста малък и не са подадени сигнали за странични реакции след това.
Кирилов обясни още, че през следващите дни ще се направи инспекция на производствената база на руската ваксина. Освен това през следващите седмици се очаква да има повече информация и за китайската ваксина.
Шефът на ИАЛ напомни, че 6 месеца след преболедуване е препоръката да се слага ваксина срещу COVID-19. Той коментира още, че се наблюдава тенденция, когото има по-голямо разпространение на вируса , да има по-висок интерес от страна на хората за ваксиниране. Според него трябва да продължи ваксинационната кампания. Кирилов посочи още, че ЕМА работи активно в посока лекарство срещу COVID-19