Промените в Закона за въвеждане на еврото могат да причинят сериозни притеснения в бизнеса. Причината - неясната формулировка "обосновано покачване на цените". Такива опасения изрази заместник-председателят на Българската стопанска камара Станислав Попдончев.
Припомняме, че по-строг контрол срещу спекулата с цените преди влизането на България в еврозоната, предвиждат промените в Закона за въвеждане на еврото у нас, които бяха приети със 166 гласа „за” на първо четене от Народното събрание.
Комисията за защита на потребителите и НАП ще имат правомощия да изискват информация от търговците, свързана с ценообразуването, за да се прецени дали повишаването на цените е обосновано. Очаква се още през следващата седмица промените да бъдат приети и на второ четене, а прилагането им да започне от 8 август догодина до 31 декември 2026-а.
Станислав Попдончев подчерта, че предложените изменения в Закона за въвеждане на еврото съдържат поне три много важни неща. "Първото е датата 8 август - оттогава започва новото обозначаване в двете валути, както и тогава и законът влиза в сила. Втората е увеличение на периода на следене за необосновано покачване на цените на стоките - от един на близо 17 месеца. Третата голяма промяна са огромните правомощия за КЗП и НАП. Това създава правна несигурност в икономическите субекти. Неясно е понятието "необосновано повишаване на цените от икономически фактори". Бизнесът не знае кой ръст ще бъде счетен за обоснован", коментира той пред Нова.
Той даде и пример - ако за основателен фактор се приеме ръстът на минималната заплата, то тогава двама търговци могат да вдигнат с 5 и 20%. И попита: В този случай чие повишаване би било прието за обосновано?
"Предложили сме промяна на срока на регулация - да бъде не по-дълъг от 31 март 2026 г. Не е възможно какъвто и да е бизнес за 17 месеца да не вдигне цените. Сроковете на контролните органи за изискване на информация за цените при проверка трябва да бъдат уточнени, в момента са установени по тяхно усмотрение. Огромен обем информация не може да се събере за няколко часа. Фискалните устройства трябва да се подготвят бързо за 8 август", посочи Попдончев.
На свой ред председателят на Икономическия и социален съвет Зорница Русинова смята, че законът няма да реши всички проблеми с вдигащите се цени.
"Имаме геополитически и икономически проблеми, поради които се вдигат цените. Правителството изглежда обаче се вслушва в тревогите на гражданите. Вече има конкретна информация за обозначаването на цените, а също и за регулацията им. Доброволната прозрачност и показването на цените на седмична база би дало допълнителна информация за стоките в малката потребителска кошница. Бизнесът усеща неяснота и затова изпитва тревога, опасява се от нееднакви практики. Властта опитва да даде ориентир на регулаторите как да си взаимодействат, както и да се въведе превантивен санкционен механизъм срещу недобросъвестни търговци. Мнозина от търговците започнаха отдавна двойното обозначаване на цените, защото всеки човек трябва да има яснота дали те са се покачили вследствие на приемането на еврото. Така ще се знае как да се пристъпи към компенсанции за уязвимите групи на обществото", заяви Русинова.
Прочетете още
- 09:00 Пловдивчанка разказа за истински човек зад волана на автобус №4
- 10:59 Безумие! Ямболски "герой" изпревари на таран, мина между камион и мотор ВИДЕО
- 07:59 Надежда сред пепелта: Малка костенурка оцеля в пожара край Симитли ВИДЕО
- 10:00 Стоп за щъркели, кози и комбайни? Пътен знак в Пазарджишко обърка Мрежата