В рубриката ни за имената на улиците днес разказваме за генерал Виктор Дезидериевич Дандевил – име, което носят улици в Етрополе, Пловдив, Панагюрище, Асеновград и други български градове. Макар и сравнително непознат за широката публика, генерал Дандевил е ключова фигура в Освободителната война от 1877–1878 г., военен стратег с богата кариера и признание както в Русия, така и в България.
Виктор Дезидериевич Дандевил е роден на 5 октомври 1826 г. в Оренбург. Баща му – Дезире д'Андевил – е френски военнопленник от Френско-руската война (1812), който приема руско поданство. Майка му е потомствена руска дворянка.
Ориентира се към военното поприще. Завършва Оренбургския кадетски корпус през 1844 г. с първо офицерско звание „хорунджий“ и е назначен в конната казашка артилерия. През 1848 г. завършва Николаевската академия на Генералния щаб.
Кой е Макгахан? И защо улица в Пловдив носи името на американски журналист
Дандевил участва в Унгарската кампания (1848–1849), както и в Туркестанския поход и експедицията по източното крайбрежие на Каспийско море. През 1862 г. е назначен за атаман на Уралската казашка войска, а от 1863 г. носи звание генерал-майор. Отново служи в Туркестанския регион.
През 1875 г. се включва активно в набирането на доброволци от балканските народи за корпуса на генерал-майор Михаил Черняев, който участва в Сръбско-турската война (1876).
По време на Освободителната война Дандевил е назначен за командир на 1-ва бригада от 3-та гвардейска пехотна дивизия. Пристига на бойното поле като част от усилването на Руската армия след началото на войната. Впоследствие става командир на цялата дивизия и е включен в състава на Западния руски отряд с командир генерал-лейтенант Йосиф Гурко.
Кой е Жан Жорес и защо улица в Пловдив носи неговото име?
Първите бойни действия под негово ръководство започват срещу Орханийската турска армия. На 10–12 (22–24) ноември 1877 г. дивизията му превзема Етрополе след ожесточени сражения при село Лопян и Етрополското поле. След това, във взаимодействие с българската доброволческа чета на Георги Суранджиев, завзема Врачешкия проход след бой на билото между 15–17 (27–29) ноември.
Назначен е за началник на лявата колона на Западния отряд при прочутото зимно преминаване на Стара планина. В състава на колоната влизат 9 батальона, 6 ескадрона, една сотня и 14 оръдия. В помощ на операцията се включват и 700 българи-доброволци, които разчистват маршрута Етрополе – връх Баба – село Буново. По време на преминаването, при връх Баба, колоната е застигната от тежка снежна буря. Студът води до измръзвания сред руските войници и българските доброволци, но медицинска помощ оказват отряд доброволци, водени от д-р Георги Цариградски.
Въпреки изключително трудните условия, частите на генерал Дандевил преминават връх Баба на 19 ноември и застрашават десния фланг на турската позиция при Арабаконак.
Дандевил е командир на Предния отряд от състава на Западния отряд на генерал-лейтенант Гурко, в численост 23 000 войници и 150 оръдия. На 4–5 (16–17) януари 1878 г. отрядът му, съвместно с войските на генерал Даниил Краснов, нанася последно поражение на армията на Сюлейман паша при Дермендере, Караагач и Белащица. След тази битка корпусът на Сюлейман се разпада като бойна сила. Отрядът на Дандевил участва в последователното освобождаване на Пловдив и Асеновград.
Владеел 12 езика: Кой е Георги Бенев и защо улица в Пловдив носи неговото име?
По време на тази кампания служи и синът му – капитан Дандевил, командир на стрелкови батальон, награден с орден „Свети Георги“ III и IV степен за проявена храброст. През 1877 г. Виктор Дандевил е повишен в чин генерал-лейтенант.
След края на военните действия генерал Дандевил е назначен за командир на 3-та гвардейска пехотна дивизия (1877–1887), а по-късно командва и 5-и, и 10-и армейски корпуси. От 1890 г. е член на Военния съвет на Руската армия, а през 1891 г. е повишен в чин генерал от пехотата.
Той е и автор на спомени за войната от 1877–1878 г., както и на теоретични и практически военни трудове.
Имената на улиците: Кой е Юрий Венелин - посветил живота си на българите
Признателните граждани на Асеновград издигат негов паметник до параклиса „Света Неделя“. Автор на скулптурата е Коста Ламбрев Атанасов (1923–1993), родом от Асеновград. Бюст-паметници на Дандевил има и в Ботевград, и в Панагюрище. Недалеч от хижата на връх Баба е издигната паметна плоча в чест на загиналите руски войници и български доброволци от неговата колона при зимното преминаване на Стара планина.
Днес улици, носещи името „Генерал Виктор Дандевил“, има в редица български градове – жив спомен за един от забравените, но значими герои на Освобождението.