Климатиците са основните уреди за отопление и охлаждане в повечето домове и офиси, осигурявайки така необходимия комфорт и влажност на въздуха в горещините. С толкова много различни модели и марки на пазара, изборът на правилната система може да бъде непосилен. В статията ще разгледаме кои климатици са най-предпочитани от потребителите, според Bulgarterm.bg.

Защо климатиците са най-икономичните електрически уреди за отопление?

Това са устройствата, отнемащи топлината от въздуха вътре в помещението и пренасяйки я навън, когато работят в режим на охлаждане. При отопление, процесът е обратен. Това се постига чрез използване на хладилен агент (фреон), който променя състоянието си от течност в газ и обратно. Възможностите за температурен обмен от едно място на друго носи и основното наименование на тези уреди – термопомпи.

Ако в останалите видове електрически отоплителни уреди, основната консумация на ток отива за освобождаването на топлинна енергия, при термопомпите, това не е така. Според Bulgarterm, електричеството се използва за обмяната на температурите. Наред с това, използването на силно чувствителни електронни термостати и прецизното регулиране на работата на компресора (инверторна технология) водят до перфектната оптимизация на разхода на електроенергия.

Каква е разликата между инверторни и хиперинверторни климатици?

Съвременните модели имат две тела – външно и вътрешно. Те допринасят за обмяната на температурите отвън и вътре. Съвременните инверторни климатици плавно регулират оборотите на компресора и мощността. Работят в режим на поддържане на температурата и това допринася за повишаване на комфорта в помещението. Тези уреди са икономични и се отличават с коефициент на преобразуване COP 3,6. Колкото този показател е по-висок, толкова е по-голяма икономията на електроенергия.

По-усъвършенстваните и най-предпочитани днес хиперинверторни климатици са с енергиен клас А както в режим на отопление, така и при охлаждане. Значително по-енергоспестяващи са от инверторните и се предлагат от много производители. Техният COP е с коефициент над 4,5, а при някои достига и над 5. Притежават набор от голям брой функции, които допълнително подобряват комфорта и уюта. Генерират значително по-малко шум и са много по-екологични, поради минималното им въздействие върху околната среда.

Кои видове климатици са сред най-предпочитаните?

Съществуват различни видове термопомпи, спрямо средата за обмяна на температурата – въздух-въздух, земя-въздух, вода-земя и т.н. Климатиците най-често са от първия тип, тъй като правят обмяната на температурите от въздуха навън с въздуха вътре в помещението. От гледна точка на монтажа, най-предпочитани са:

  • мобилни – наричат ги още прозоречни, тъй като са тип моноблок и са преносими. Монтират се в отвор на прозореца или стената. Това са компактни и много ефективни уреди. Най-голямото им предимство е възможността за бързо пренасяне и ниската цена. Имат елементарни изисквания към монтажа и са предпочитани при необходимост от временно охлаждане на определена зона от помещението, като в офиса, докато сме на работа или в други случаи;
  • подови – вътрешното тяло се монтира в близост до пода и стои на стената. Разпределя въздушните маси много по-равномерно. Размерите на вътрешното тяло са изключително компактни и не заема много свободно място. Осигуряват голяма икономия на електричество и притежават стилен дизайн, позволяващ вписването им във всяко помещение на дома или офиса;
  • сплит – мултисплит системите са предпочитани при необходимост от отопление или охлаждане на повече от едно помещение. Особеното при тях е, че при инсталацията отвън има само едно външно тяло и две или повече вътрешни. Въпреки че са захранвани от едно външно тяло, имате гъвкавостта да оказвате индивидуален контрол върху всяко от отделните вътрешни тела.

Как да определите правилната мощност на климатика?

Ако мощността на термопомпата е по-малка от отопляемата или охлаждаща квадратура на помещението, уредът ще работи на максималния си капацитет и вие ще стоите на студено. Това бързо го износва и поврежда. Когато е избран прекалено мощен уред, той ще консумира много електричество и няма да се постигне ефекта на икономията. Ето защо е важно да изберете правилната мощност. Най-основното правило е на всеки 10 квадратни метра пространство да слагате по 1 киловат мощност. Така, на 30 квадрата отопляемо пространство са необходими 3 kW мощност.

При избора, препоръките на специалистите от Bulgarterm.bg е да добавите 20% допълнителна мощност. Тя ще служи за нормалната работа на компресора, дори и в екстремни зимни условия. Винаги ще създава най-добър комфорт в помещението, без значение колко е студено или топло навън и уредът ще работи в оптимален режим. Това ще допринесе за удължаване живота на компресора и запазване на отлично съотношение между ниво на създаван комфорт и икономия на електричество.