„Не съм убеден, че колективният имунитет у нас ще бъде постигнат в обявените срокове. Смятам, че той е възможен в България не по-рано от следващата година”, заяви в ефира на NOVA академик Богдан Петрунов.
„Има най-малко 15 хиляди разновидности на вируса. Огромната част от тях загиват, защото те не са биологично важни за вируса. Някои от тях продължават да съществуват и представляват сериозен проблем. Постигането на колективен имунитет може да стане само при много голяма част ваксинирани”, добави специалистът.
Според имунолога е твърде възможно да се наложи всяка година да си поставяме нова ваксина, която да има отговор към циркулиращите варианти на COVID-19.
Акад. Петрунов обърна внимание на възможността и за четвърта вълна на COVID-19 заради голямата изменчивост на вируса. Той допуска, че ще има постоянно разработване на нови ваксини по подобие на грипните. Петрунов напомни, че вече има южноафрикански, берлински, румънски и други варианти на коронавируса. Според него някои от вариантите ще изчезнат, но други може да се окажат по-сериозни.
Проф. Петрунов обърна внимание на информацията от здравните власти, че е възможно да има и нов вариант, засечен при две жени от Северна България. Резултатите още се проучват.
Алергологът каза, че някои от компаниите вече разработват трета доза на ваксината, която да се поставя през ноември, например. Той обясни, че не препоръчва смесването на иРНК ваксина с векторна, защото няма категорични данни за безопасността. По думите на акад. Петрунов хората, сложили първа игла на АстраЗенека, спокойно могат да си сложат и втора. Специалистът смята, че неправилно се тълкува становището на ЕМА относно появата на тромби.
„В текста от ЕМА става въпрос за вероятна реакция, която не е доказана“, отбеляза той. хИ добави, че образуването на тромби са рядкост. Тромбемболия обаче се среща често при заболяване с коронавирус.