Днес се навършва точно една година от обявяването на извънредно положение заради коронавируса. Ето какви мерки взеха властите досега и какъв резултат дадоха те:

Решението за локдаун (тогава се наричаше просто затваряне) беше взето при едва 23-ма заразени с COVID-19. Това се случи само пет дни, след като бяха регистрирани първите двама заразените в България.

За пръв път в бяха затворени едновременно ресторанти, ясли, детски градини, училища, търговски центрове и фитнеси в цялата страна.

Няколко дни по-късно затвориха и парковете, а край областните градове въведоха контролни пунктове, за да се ограничат пътуванията. КПП-та са страх, с който фалшиви сайтове спекулират и до ден днешен.

Беше наложено и задължително носене на маски дори и навън.

На 14 май "извънредното положение" беше заменено с "извънредна епидемична обстановка", която продължава и в момента.

През лятото случаите намляха и се стигна до разхлабване - всичко си работеше и бяха запазени минимални мерки. На 15 септември учениците се върнаха в клас, но с това дойде и нов ръст на заразените.

След достигане на рекордни стойности и след като здравната система беше пред колапс - на 28 ноември дойде вторият локдаун, затваряне, макар и частично.

Работа отново спряха търговски центрове, заведения, фитнес зали, ясли, детски градини, училища.

След новогодишните празници започна поетапно разхлабване.  А от март - при намален капацитет отвориха и ресторантите. Преди броени дни обаче отново започна затягане на мерките на местно ниво. Така всяка област решава сама какви да бъдат рестрикциите спрямо броя на заразените.