Малко след зверското убийство на 18-годишната Андреа, когато обществото беше настръхнало от възможността убиецът й да получи само 12 години затвор, тъй като е непълнолетен, Glas.bg попита своите читатели:
"Мислите ли, че Наказателният кодекс трябва да се промени и когато има жестоко убийство, да не се взима предвид младата възраст на убиеца?"
Съвсем логично и разбираемо, цели 85,10% от нашите читатели отговориха с категоричното: "Определено! Най-малко доживотен затвор за такива убийци - на колкото и години да са!" 13,9% от читателите на Glas.bg са отговорили: "Направо е подигравка за подобно зверство да се лежи от 5 до 12 години!". И само 1,81% смятат, че "Няма нужда от промяна в закона - трябва да сме по-снизходителни към престъпниците на крехка възраст".
От днес 99% от читателите ни ще бъдат удовлетворени! Защото... няма да има задължително намаляване на присъдите на непълнолетни, които са извършили тежко престъпление срещу личността - убийство, изнасилване или блудство. Решението дали да има редукция на наказанието, или не ще е на съда. Ако все пак се стигне до намаляване, то горната граница вече няма да е 12 г., а става 20 г. в затвора.
Такава промяна в Наказателния кодекс внесоха от ГЕРБ днес, пише 168 часа. Изпълняваме ангажимента си, даден пред премиера и бащата на убитата в Галиче Андреа, каза депутатът Маноил Манев. Така слагаме край на гарантираното намаляване на присъди за непълнолетни, навършили 16 г., които са извършили тежки или умишлени престъпления против личността, обясни той.
ГЕРБ предлагат завишаване на редукцията и ако непълнолетен е извършил престъпление, за което на възрастен биха дали над 10 г. В такива случаи тийнейджърите вместо от 2 до 8 г., ще лежат от 5 до 10 г.
Получили сме не едно становище от юристи, че за редукциите може по-висока горна граница, коментира Манев. Проведени са консултации с юристи, институции, независими адвокати.
Депутатът обясни, че дори непълнолетен сега да получи 12 г., каквато е максималната присъда, може да излезе на 4-ата година. Затова се дава възможност на съда да разглежда всеки случай поотделно и да реши дали да приложи или не редукцията. Целта в крайна сметка е извършителят на престъплението да бъде превъзпитан и социализиран, допълни той.
Освен конвенцията за децата, има директива на ЕС, че не се взема отношение по националното законодателство при определяне на възрастта, за която да има по-тежки наказания, коментира още Манев.