На 14 януари отдаваме почит към Св. равноапостолна Нина.
Нина е известна в историята като просветителка на Грузия.
Тя произлиза от много заможен християнски род. Когато разбира за езичеството в Иверия (дн. Грузия), тя веднага тръгва за там и започва да разпространява вярата в Иисус Христос. По пътя девойката стига до град Мцхет. Там попада на грандиозно езическо пиршество. Изведнъж тогава се случва чудо. Езическият идол, който е обект на молитви от страна на местните жители, бива поразен от мълния и всички изпадат в паника. Легендата гласи, че именно Нина е предизвикала това, тъй като се помолила на Бог да спре езическите деяния на тези грешници.
Случилото се кара Нина да остане в дн. Грузия и да продължи живота си там. Основната й дейност е свързана с християнски проповеди и народна медицина. Смята се, че Света Богородица е подтикнала Нина да отиде в Грузия и да просвети населението там. След смъртта й, православието започва да я почита като светица и именно затова днес – 14 януари, отбелязваме велик християнски ден, когато Света Нина се връща при Господ.
Днес имен ден имат Адам и Нина.
Името Нина има различни значения, както и теории за произхода му. От гръцки идва от името Йоанина, което в превод означава любовница, от испански, където значението е момиче, от иврит със значение правнучка, от арабски означава полезна, от латински със значение величествена, царствена.
Най-често срещаната версия за произхода на името е от грузински, където Nino означава младост.
Името Адам пък е еврейско и означава човек или красив мъж.