В Пловдив има улица с интересното име „Марагидик“, по която мнозина минават всеки ден. Но замисляли ли сте се какво означава това име и каква история се крие зад него? Марагидик не е просто дума – това е името на емблематичен връх в Стара планина, обвит в легенди и свързан с героични времена. Каква е неговата връзка с историята и защо именно той е вдъхновил наименованието на тази улица в Пловдив? Нека надникнем в миналото и разкрием тайните зад това име.

„Марагидик“ (или „Мара Гидик“) се тълкува по няколко начина, но най-разпространеното обяснение е, че идва от турски език, където:

„Мара“ може да се свърже с лично име (както в легендата за княгиня Мара, сестра на цар Иван Шишман).
„Гидик“ (от тур. gıdık) означава "хубав, нежен, приятен" или в някои диалекти "висок връх".
Така „Марагидик“ би могло да се преведе като „Хубавата Мара“ или „Върхът на Мара“.

Връх Марагидик, известен още като „Русалка“, се издига на 1889 метра надморска височина в Средна Стара планина, над град Априлци. Разположен северно от централното било, върхът предлага впечатляващи гледки към поречието на река Видима, град Априлци, част от Северния Джендем и Предбалкана. Западно от Марагидик се намира седловината, през която Русалийският проход свързва Северна и Южна България.

Легендата за „Хубавата Мара“
Името „Мара Гидик“ се превежда като „Хубавата Мара“ (Кера Тамара - на среднобългарски: кeра Ѳамарь, на турски: Tamara Hatun, пълно име: Тамара Мария) и е свързано с предание за княгиня Мара, сестра на цар Иван Шишман. Според легендата, обречена за харема на султан Мурад, тя преминава през тези места на път за Одрин. Княгинята пожелала да види родината си от върха, изкачила се и, обзета от мъка по поробената земя, сълзите ѝ дали начало на река Тъжа. Така върхът и проходът източно от него получили името Марагидик.

Кера Тамара е омъжена за турския султан Мурад I. Още през 1371 г., след като цар Иван Александър умира, а българският престол е зает от брата на Кера Тамара, Иван Шишман, в Търново пристига посолство от султан Мурад I, което да уреди отношенията с новия цар. Султанът, на когото очевидно са известни както красотата, така и вдовството на Кера Тамара, я иска за съпруга като залог за мира между двете страни[3]. Цар Иван Шишман успява да отклони искането му и протака това решение близо седем години. По този повод в Българска анонимна хроника от 15 век пише:

„...И се качи на престола Шишман, синът на Александър. Аморат (Мурат) изпрати до него да му даде своята сестра за него, и той не пожела да даде своята сестра, царица Кера Тамара...

Има и друга легенда, която също има много привърженици.

Според преданието, Крали Марко и сестра му Мара живеели в хармония в района на върха. Марко обитавал местността Поленци, а Мара – самия връх. Двамата споделяли всичко – от брадва за сечене на дърва до менче за готвене. Мара била изключително красива и силна девойка, която обичала да посреща изгрева от върха, огласяйки планината с песните си. Много млади момци се опитвали да привлекат вниманието ѝ, но тя оставала недостъпна.

Един ден, докато Крали Марко чакал сестра си за обяд, забелязал, че тя бяга, преследвана от злодея Муса Кеседжия. Въпреки предупрежденията на Марко, Муса продължил преследването. Разярен, Крали Марко хвърлил тежкия си боздуган с такава сила, че той пробил планината, опитвайки се да защити сестра си. Тази история обяснява и някои от географските особености на района.

В чест на този емблематичен връх, в Пловдив съществува улица „Марагидик“, разположена в централната част на града. Тя се намира в близост до значими обекти и е лесно достъпна чрез градския транспорт. Най-близките автобусни спирки включват „Площад Шахбазян“ и „Бул. Източен 1 - Запад“.

Улица „Марагидик“ не само свързва различни точки в града, но и напомня за богатото културно и историческо наследство на България, отразявайки връзката между природните забележителности и градската среда.