"Мерките са съобразени изцяло с препоръките на СЗО. Затова създадохме Националния кризисен щаб с най-добрите специалисти", каза още Борисов. И подчерта, че по данни на Европейския център за контрол на заболяванията към момента България е на първо място по най-малък брой заболели на 100 000 души население. 

На въпрос на БСП за плановете на властта за излизане от икономическата криза Борисов заяви, че целта е всички средства, които държавата може да задели, максимално бързо да стигат до нуждаещите се.

„Много по-богати държави от нас обещават доста неща, но на практика са приложили много малко мерки”, подчерта министър-председателят. И призова опозицията, ако имат конкретни идеи да ги изложат. „С най-голямо удоволствие ще работим с вас. Когато всичко започна, аз лично се обадих на г-жа Корнелия Нинова и предложих да минем заедно през това. Но ми беше отказано”, заяви Борисов.

В отоговор на въпрос на ДПС той обясни, че в момента у нас има налични над 60 000 теста за коронавирус. "Имаме готовност и ресурс да закупим още, ако са сигурни. Много държави първоначално се хвърлиха да купуват големи количества, които се оказаха неточни. Сега се съдят и се чудят как да ги връщат", поясни Борисов.

"Очаква се до края на месеца над 130 000 работни места да бъдат запазени, благодарение на мярката 60/40", подчерта още Борисов.

Извънредното заседание на Народното събрание започна, след като се събра необходимият кворум. В пленарна зала присъстват още министърът на финансите Владислав Горанов, вицепремиерът Томислав Дончев и министърът на труда и социалната политика Деница Сачева.

Заседанието бе насрочено от председателя на Народното събрание Цвета Караянчева за 9.00. ч. То е инициирано от парламентарната група на БСП. Дневният му ред включва изслушване на премиера Бойко Борисов за актуалната обстановка в страната, свързана с коронавируса.

Очаквайте подробности!