В Социалното министерство отличиха служителите на Агенцията за качеството на социалните услуги и на Агенцията за социално подпомагане за активната им роля в разкриването на нелегалните обекти за възрастни хора. От началото на годината са извършени над 510 проверки. Гуцанов определи отличените служители, участвали в проверките, като "тихи герои".
Разкритите до момента незаконни обекти, в които се предоставя нерегламентирано социална и здравна грижа, са 12. От тях са изведени над 400 души, някои от които в много тежко състояние, съобщиха от Министерството на труда и социалната политика. Данните са динамични, тъй като проверки се извършват ежедневно и се разкриват нови незаконни обекти, уточниха оттам.
По думите му от първите 230 изведени души са потърсени само 38 възрастни хора.
"Не спряхме да търсим нелегални домове, това е началото. В следващите седмици ще влязат в НС законодателни промени, сега са на етап обсъждане. Имаме над 110 предложения от кметове за сгради, които да се използват за настаняване за стари хора. Ще видим кои са най-подходящите и Агенцията за качеството на социалните услуги (АКСУ) ще направи проверки. Ще преценим колко средства са необходими и откъде ще ги намерим. Нашите майки и бащи трябва да знаят, че в есента на техния живот има къде да отидат и кой да се грижи за тях, за да имат достойни старини", коментира Гуцанов след награждаването.
От началото на май, когато започна съвместната акция на държавата срещу незаконните обекти за грижа за възрастни, до момента около 50 служители на АКСУ са извършили 120 проверки. За да бъде спешно осигурена сигурна и безопасна среда за хората, до момента са работили над 50 социални работници и ръководители от общо 17 регионални дирекции за социално подпомагане и дирекции „Социално подпомагане“, информираха още от МТСП.
Тази седмица Гуцанов съобщи в Министерския съвет, че е предприето извеждането на 25 души от нелегален дом за възрастни хора в Бургаско, установен при проверка на АКСУ. Проверките продължават, няма да остане нелегален дом, който да извършва такава дейност, увери министърът.
Той коментира и последователните вотове на недоверие: "Уважавам всеки вот, но не да се използват неща, които не водят до нищо добро. Целта е да се покаже на управлението какво трябва да бъде променено или да се предложи алтернатива. Като се внася вот след вот се губи стойността и тежестта на този инструмент. Това не е полезно за никого, нека бъдат използвани така, че да има полза за държавата", призова Гуцанов.
Механизмът за определяне на МРЗ работи, посочи социалният министър. "Ако остане определянето по сегашния параметър, минималната заплата през 2026 г. ще бъде около 1200 лева", добави той.
Прочетете още
- 10:00 Кола блъсна и уби куче в Раковски, водачът дори не опита да го заобиколи
- 11:00 Обвиниха деца в грозна игра, хвърляли камъни по преминаващите коли, подгониха ги
- 12:00 Жител на София настоява за мерки на опасна пътека в района на "Оборище" СНИМКИ
- 13:00 Пловдивчанка потресена от колега шофьор ВИДЕО
съдбата 13:39, 11.07.2025
Изведените хора къде ги настанявате?Това е кампания като целта е да се отвори нисшата на скъпи хосписи.Да,но народа няма пари.Има заведения на цени 3-5хил.лв. на месец.Малко са хората които могат да си го позволят.Нужен е и закон за евтаназия.А и едно погребение е до 5хил.лв. от евтините.