Няма обедняла държава след влизането в еврозоната. Това обясни проф. Валери Димитров, икономист, бивш председател на Сметната палата. "Влизането в нея ще ни позволи да наваксаме икономическото изоставане. България ще се появи на картата на глобалните инвеститори".
Ние сме свикнали с еврото, обясни още той.
"От въвеждането на Валутния борд – българският лев е прикрепен към еврото. Този паричен режим изпълняваше успешно своите задачи. БНБ от 1997 година е задължена да обменя лева срещу резервната валута. Без евро няма силен лев. Еврото е реалност в България. Тук няма нищо неочаквано. Ние окончателно трябва да се присъединим към този клуб на страните от еврозоната".
България е окончателно приета в еврозоната!
Режимът на надзора върху банките на страните с единна европейска валута дава достатъчно гаранции да не се появят отново сценарии като този с КТБ, коментира проф. Димитров.
"В момента, дори една банка да изпадне в неплатежоспособност, има възможност да бъде преструктурирана и да не изпадне в несъстоятелност. В еврозоната рискът е по-малък, защото има повече гаранции. ЕЦБ има много важни надзорни функции".
Той коментира промяната в банковата система и задължителните минимални резерви.
"Ще се освободи сериозен паричен ресурс. Добре е той да отиде в инвестиционни кредити, а не в потребителски. Това са продуктивни разходи, които водят до богатство. Българската банкова система е в много добро състояние. Това може да даде добър тласък на икономиката".
Еврото има възможност да укрепне на глобалния пазар на валутите в един свят, в който започват да се водят прекалено много митнически войни, обясни още експертът пред БНР.
Той е категоричен, че няма никакви признаци за разпад на ЕС.
"Но има протестна консолидация, защото Съюзът е изправен пред една агресивна Русия, която води завоевателна война в Украйна. От друга страна е изправен пред новите реалности, свързани с президентството на Тръмп, при което с Европа се води търговска война. В тази ситуация ЕС няма друг избор, освен да се консолидира и да развие своите икономически и военни възможности".
Проф. Валери Димитров очаква година след въвеждането на еврото обществените нагласи да се успокоят. Той даде за пример Хърватия, "където в обществото цари определен оптимизъм".
"Убедени са, че са направили добър избор. След една година по-голямата част и от българското общество ще е убедено, че сме направил и добър избор".