Той управлява духовната преданост на над милиард католици по целия свят, заема една от най-разпознаваемите роли в света и ръководи суверенна държава. И все пак папата – върховният глава на Римокатолическата църква – не получава традиционна заплата.

Вместо това Ватикана, най-малката независима държава в света, осигурява всички нужди на папата – от настаняване и храна до пътуване, здравеопазване и сигурност.

Всъщност папа Франциск, известен със своя пестелив и скромен начин на живот, активно отказваше каквато и да е форма на личен доход през цялото си време като глава на Църквата от 2013-2025 г. Въпреки че технически папата може да има право на скромна заплата, оценена на около 2500 евро на месец, решението му отразява това на съименника му, Свети Франциск от Асизи, и отразява неговия ангажимент към простотата и бедните.

Предишните папи също никога не са получавали щедри заплати. Вместо това Ватикана осигурява живот, който по същество е платен с всички разходи. Традиционно се предоставят жилища в пищния Апостолически дворец, въпреки че Франциск избра да остане в по-простата къща за гости Domus Sanctae Marthae на територията на Ватикана.

Въпреки че папата не получава заплата, той далеч не е беден. Оценките на нетното богатство на папа Франциск, което включва достъп до папските активи и услуги, финансирани от Ватикана, са оценени на около 15 милиона евро.

Той има достъп до автопарк от превозни средства, официални резиденции и щедра помощ за благотворителни дарения, като например когато папа Франциск даде 200 000 евро на затворници в римски затвор. И все пак тези ресурси не са за лично удовлетворение. От папите се очаква да поддържат духовно управление, а не финансова печалба.

Всъщност ролята идва с отговорности за цял живот – дори и след пенсиониране, както се вижда при папа емеритус Бенедикт XVI, който живее във Ватикана до смъртта си през 2022 г. 

Самият Ватикан разчита на сложна комбинация от дарения, възвръщаемост на инвестициите и приходи от туризъм и Ватиканските музеи. Един от най-известните му източници на доходи е Peter's Pence – годишна колекция от католици по целия свят, която генерира приблизително 20 милиона годишно. Най-големият принос идва от Съединените щати, Германия и Италия.

Но докато репутацията на Ватикана може да предполага дълбоки джобове, финансовото му състояние е всичко друго, но не и стабилно.

През 2023 г. отчете зашеметяващ оперативен дефицит, което предизвика загриженост от папа Франциск относно дългосрочната жизнеспособност на пенсионния фонд за служителите на Ватикана. В отговор на продължаващите финансови проблеми, влошени от пандемията, Франциск въведе мащабни съкращения на заплатите през 2021 г.

Кардиналите, които преди това печелеха между 4000 и 5500 евро на месец, видяха намаление на заплатите си с 10%. Сега епископите прибират около 3000 евро на месец, докато обикновените свещеници в Рим средно са само 1200 евро.

Монасите и монахините, които често дават обети за бедност, обикновено не получават никаква заплата, освен ако не заемат административни длъжности в Църквата, пише Днес.бг.

Франциск също предприе мерки за прекратяване на традицията да се предлагат субсидирани апартаменти във Ватикана на висши духовници – опит да постави разходите под контрол и да демонстрира ангажимента си към прозрачност и справедливост.