Десет селища в община Павликени са на воден режим. Проблемът е от години, но в последната месеци се задълбочава. В град Павликени вече е започнала подмяна на водопроводната мрежа. От общината са разработили проект за ремонти в още няколко населени места, за който се чака финансиране.
В село Бяла черква повече от 3 месеца са на воден режим.
Димитър Димитров: "Безводието се обостря всяка година. Едно - от климатичните промени, постоянно засушаване, намаляване на валежите. Вторият фактор е неподдържаната водопроводна мрежа, която е на 50-60 години, напукани тръби, постоянни проблеми, с каптажи. Абсолютно цялата система е компрометирана."
Водата се пуска през деня и вечер се спира, за да се напълнят резервоарите, защото налягането в мрежата е слабо.
Георги Терзиев - кмет на с. Бяла черква: "Кладенците, от които черпим вода, силно намаля водата и се наложи да въведа един режим."
Димитър Димитров: "Качеството е под всякаква критика от тези постоянни спирания – наноси, мътни води, видимо песъчинки, определено е негодна за пиене."
Златко Златанов е от хората, които са намерили решение на проблема. Но казва, че ако не е бил кладенецът, нямало да се справи:
"600 лева хидрофор, 400 за монтаж. Геран имам… Хората много се оплакват, голям проблем е. Не могат да се изкъпят. Както се къпят, водата спира."
Община Павликени има проект за ремонт, но финансирането се бави заради късно приетият държавен бюджет, пише БНТ.
Георги Терзиев - кмет на с. Бяла черква: "Горната част на селището на четири етапа да подменим водопроводната мрежа с цел спиране на изтичането на водата."
По улиците на града има резервоари за вода, които периодично се пълнят. Но те не могат да заменят течащата и чиста вода от чешмите, която хората тук чакат от години.