От днес поевтинява с 3,95% реши на закрито заседание КЕВР. Това става възможно след като „Булгаргаз“ внесе ново заявление за по-ниска цена на природния газ с 11,31%, а не с 6,67 на сто, колкото бе заявено по-рано. В него са отразени променените до 30 април цени по договора за доставка между „Булгаргаз“ и „Газпром Експорт“. Така за 2 месеца – от 1 април, цената на природния газ бе намалена с 49,25%
Наложи се за часове експертите на комисията да изчислят отново поевтиняването на топлата вода.
Ценовите решения бяха оповестени от председателя на Комисията доц. Иван Иванов чрез онлайн излъчване на интернет страницата на регулатора, предвид въведените противоепидемични мерки в сградата на КЕВР.
Така за София намалението на цената на топлинната енергия вместо 3,02 на сто, беше изчислено на 5,15 %.
За Враца бе предложено поевтиняване с 2,5 на сто, на 1 май то е 4,14%.
В Пловдив първоначално бе с 1,05 на сто, сега е 1,08 %.
В Плевен първото предложение бе 1,54 на сто, окончателно е 2,62 %.
В Бургас бе предвидено намаление с 1,75 на сто, последно е 2,97 %.
Във Варна поевтиняването бе 0,75 на сто, от 1 май е 1,30 %.
Във Велико Търново вместо по-малко с 1,78 на сто, потребителите ще заплащат с 3,04 % по-ниска цена на топлинни услуги.
В Разград първото предложение бе 1,69 на сто по-ниска цена, окончателно е 2,90% по-малко.
Средното намаление на пределните цени на топлинната енергия за топлофикациите в тези градове е в размер на 3,95%.
За двата месеца поевтиняването на топлинната енергия е:
За София с над 30%
Враца - 25,73%
Велико Търново - 20,5%
Разград - 19,29%
Бургас - 19,76%
Плевен - 17,86%
Пловдив - 13,7%
Варна - 9,46%
С решението си комисията утвърди от 1 май 2020 г. и преференциални цени и премии на електроенергията, произведена от централи с високоефективно комбинирано производство на електрическа и топлинна енергия, които използват за основно гориво природен газ, пише "24 часа". Средното намаление на цените на високоефективната електрическа енергия за тези дружества е в размер на 5,84%.
Председателят на КЕВР уточни, че тези цени – и на газа, и на парното, ще действат до края на месец май.
Подготвят се промени в Наредбата за топлоснабдяването, според които цената на природния газ за топлофикациите да се определя един път годишно, а оттам и цената на парното. Това се прави, за да се избегнат месечните колебания в цените на парното. Обикновено от пролетта цената на газа на газовите хъбове пада, а през есента, точно преди зимния отоплителен сезон се вдига.
Председателят на КЕВР Иван Иванов уточни, че това се прави за потребителите, които да бъдат предпазени от ценови колебания и да могат да си планират разходите. Иванов припомни, че такъв подход има пври определяне на цените на електрическата енергия. Той поясни още, че ако при цената на газа има сериозни отклонения, то налице са механизми, с които те да бъдат отразени в цената на парното.
Още следващата седмица ще започнат да се одобряват промените в цените на газа със задна дата от август 2019 до края на март 2020г. В първата седмица ще се одобряват цените за август и септември, седмица по-късно за другите два месеца. Иванов смята, че комисията ще определи цените за по-малко от месец, колкото е законовият срок и така „Булгаргаз“ ще може по-бързо да върне надвзетите пари на клиентите си.