Зимата е тук, а с по-тежките атмосферни условия по пътищата зачестяват и познати рискове за шофьорите. Водач показа нагледно опасностите от аквапланинга на наша магистрала.
Лек автомобил катастрофира на АМ "Хемус" тази неделя. Инцидентът става на завоя при Чурек, в посока София. На кадри, заснети от друг водач, се вижда как машината се движи направо, но ненадейно се завърта на пътното платно, като около нея се облак разплискана вода. В следващия миг се виждат и щетите - цялата предница на возилото е помляна.
За случая алармира Иван Плочев, който призовава водачите да шофират с добри гуми през зимата, като внимават. Той споделя, че в същия участък скоро е видял и завъртян камион.
"Не е от София, а на "Хемус" в посока София, на завоя на Чурек, от неделя сутринта. Преди две седмици буквално на същото място, но в обратна посока, се беше завъртял един ТИР - пак на мокрото. Качвам го с призив да не бързате заникъде и да обръщате внимание с какви гуми сте", пише Иван Плочев.
При аквапланинга гумите на колата губят контакт с пътната настилка. Причината е наличието на воден слой върху пътя. Това се случва, когато автомобилът се движи със сравнително висока скорост по мокра настилка, а гумите не могат да изтласкат натрупалата се вода достатъчно бързо. В резултат на това се образува водна „възглавница“ между гумите и пътя, което намалява сцеплението и води до загуба на контрол върху машината.
В завимост от сезона и гумите шансът за аквапланинг варира. Как трябва да реагираме, ако ни се случи?
Гумите с добре запазен протектор и дълбоки канали намаляват чувствително риска от аквапланинг. Но дори и те не са стопроцентова застраховка.
Затова спазвайте няколко прости правила при мокри пътища.
Първо, намалете. Няма конкретна скорост, която да ви предпази. Но разликата между 85 и 100 километра в час увеличава риска от аквапланинг с близо 40 процента. Разумната политика е да държите под 90 км/ч.
Второ, следете внимателно пътя, не се разсейвайте и бъдете подготвени.
Трето, ако все пак колата поднесе, запазете хладнокръвие. Паническите и прибързани действия са опасни.
Видео: Иван Плочев/ "Катастрофи в София"