Служител на гара Илиянци е дал положителна проба за коронавирус при тестването на 25 души от персонала на 2 април. То е извършено с тест тип РНК, съобщиха от Регионалната здравна инспекция - София (РЗИ), цитирани от "Дневник". Този тест се определя като най-меродавен от проф. Тодор Кантарджиев, член на Националния оперативен щаб.
"В момента около 15-20 души от персонала на гарата са под карантина вкъщи. Аз също съм в карантина от миналия петък до 17 април, както и трима от ръководителите движение", каза днес началникът на гара Илиянци Цветан Александров за "Дневник".
Той не се учуди, че има още един заразен с коронавирус от служителите на гарата. "Знаем кой би могъл да е - от БДЖ "Товарни превози" е, там, където работеше и починалата на 28 март. Двете се редуваха на смени на едно работно място. Евентуално тя е положителна", заяви Александров.
На гара Илиянци работят общо около 50 души, като от тях 20 се водят към Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ), към тях е началникът на гарата Александров. Останалите се водят към БДЖ "Товарни превози", обясни той. Според него тестваните за коронавирус на 2 април служители на гарата са доста повече от обявените 25 души от РЗИ - София.
На 20 март служителка на гара Илиянци, която ръководи отдел "Търговска експлоатация", заявява на Александров, че не се чувства добре. "Тя не обядва тогава и си отиде вкъщи да се лекува. Средно на ден тя се среща поне с десетина души и е имала контакт с колегата си - сина на двамата съпрузи, починали от коронавирус", обясни Александров. На 22 март е установено, че тя е заразена с коронавирус, а на 28 март умира в болница в София.
На същата гара работи и синът на първите две жертви на епидемията у нас - 66-годишна жена, която почина на 11 март, а по-късно и съпругът й. Оттогава техният 48-годишен син е под карантина и не идва на работа. На персонала са раздадени дезинфектанти и лични предпазни средства, обясни Александров.
На въпрос на "Дневник" към РЗИ - София, защо едва 11 дни след първия заразен - чак на 2 април, са проведени изследвания на персонала на гарата от здравната инспекция ототговориха:
"Съгласно процедурите и алгоритмите за иследване на COVID-19 няма определен ден, в който трябва да бъдат взети проби за изследване, но сроковете все пак се съобразяват с методиката, която се използва, и вида на теста."
Същият въпрос отправи Би Ти Ви на 2 април към д-р Ирина Гайтанешка, завеждащ отдел "Епидемиология и контрол на заразните болести" на РЗИ - София. Тя обясни: "Няма забавяне. В хода на епидемиологичното проучване има приоритети - кое първо да се направи, кое - второ. В първите дни, ако се тества човек, е много голяма вероятността резултатът да не бъде показателен. Има си процедури за изследване на контактен. Не е проблем, че колегите на починалата от заразата са продължили да идват на работа, тъй като ползват лични предпазни средства и са предприети абсолютно всички мерки."