От днес десет столични парка ще бъдат отворени за посещения. Същото ще последва в градовете в цялата страна, след като в събота министърът на здравеопазването Кирил Ананиев издаде заповед за отваряне на парковете при стриктно спазване на санитарните мерки и на разпоредбите на властите.
Парковете, които ще бъдат отворени в столицата, са Борисова градина, Борисова градина – лесопарк, Южен парк, парка на НДК, парк „Гео Милев“, Западен парк, Северен парк, парк „Заимов“, парк „Студентски“, парк „Дружба“. Паркът на НДК II част е разрешен само за извеждане на домашни любимци.
Парковете в Русе, Стара Загора, Плевен, както и плажовете във Варна и Бургас, също ще бъдат отворени за разходки.
Допуска се разходка на деца до 12 години, като може да са придружени от най-много двама възрастни от едно семейство. Забранено е събирането на деца от две семейства, както и струпването на хора в парковете.
Задължително е носенето на маски, както и спазването на минимум 2.5 метра дистанция.
Забранено е сядането на пейки, консумацията на алкохол, както и ползването на детски съоръжения и площадки.
Разрешава се, но не се препоръчва, и бременни жени да се разхождат.
Часовият интервал за разходки с деца е от 9.30 сутрин до 18.30 вечер.
Преди и след тези интервали е разрешено разхождането на домашни кучета, както и индивидуалният спорт.
Организацията на пешеходците в парковете е създадена така, че движението да бъде еднопосочно.
Прочетете още
- 16:00 Обвиниха дама в грозно дело, призоваха я да се поправи СНИМКА
- 14:59 Тина Ивайлова: Свободата на словото не се измерва с кафе пред камерите
- 18:13 Кървав инцидент над Владая: автомобили смазани, екипи търсят паднала кола в пропаст* ВИДЕО
- 13:00 Паричен дъжд през януари 2026: Три зодии ще се събудят по-богати