Пореден фрапиращ случай, свързан с ТЕЛК. Млад мъж с тежки изгаряния е с отказана инвалидност. Въпреки че не може да ходи, експертната комисия, извършила оценката, преценява, че е работоспособен на база непредставени документи. Семейството обаче е категорично, че е изпратило всичко в срок и че закъснение няма.
Миглен е на 24, от врачанското село Софрониево. През февруари по време на работа в пункт за вторични суровини получава почти несъвместими с живота изгаряния от кръста надолу.
„Молех се на Господ да оцелее. Докторът ми викаше така – очаквай най-лошото“, казва Елена Вълчева, майката на мъжа.
Следват три тежки месеца в „Пирогов“ и оперативно лечение с присаждане на кожа. После - кандидатстване пред ТЕЛК.
Досието е разпределено на случаен принцип към болницата в Свищов. Семейството предоставя поисканите от комисията прегледи и изследвания. Но получава отказ.
„Не мога да ходя, баща ми и майка ми ми помагат, изправят ме, вдигат ме, пробвам се сам, ама не става, падам“, казва Миглен.
Сред мотивите за отказ е и твърдение, че липсват важни изследвания.
„Казват, че ние сме били закъснели с ТЕЛК-а, а няма такъв случай, ние просто всяко писмо, което е дошло, веднага сме го изпълнили, на същия ден, ако трябва, тръгваме. Това е пълна подигравка с това младо момче, разберете го, пълна подигравка“, смята Васил Кръстев, баща на пациента.
Отправихме запитваме към ТЕЛК в Свищов, където в момента тече проверка. Нашата установи, че в деня, в който комисията е заседавала и се е произнесла отрицателно за Миглен, в пощата в Софрониево постъпва писмо с искане той да представи допълнителни изследвания в комисията. Колко дълго е пътувало писмото от Свищов до селото, не е ясно. Защо не прикачено и в електронното досие на пациента към РЗИ, също не е ясно.
„Дават документи, че е работоспособен, е как е работоспособен, като ето го, на живо. Всеки боже ден две пасти му купуваме, има още две рани, гной тече от тях. Две пасти струват 60 лв.“, обясни бащата на Миглен.
За преразглеждане на случая апелира и кметицата на Софрониев.
„Положението с Миглен е повече от трагично, аз не знам, ако това дете остане без ТЕЛК, кой друг би могъл да има. Цялото село сме възмутени от случилото с“, казва Демира Димитрова, кмет на село Софрониево.
В тази връзка жалбите срещу решенията на ТЕЛК във Враца растат главоломно.
„В РЗИ-Враца до момента има 170 броя жалби. Имаме хора, които от юли месец нямат решения“, обясни с Румяна Докторовска, РЗИ-Враца.
Родителите се грижат се и за двегодишната си внучка, тъй като след инцидента съпругата на Миглен ги е напуснала. Обжалвали са отказа на ТЕЛК в НЕЛК и се надяват на справедливо преразглеждане, пише bTV.
„Никой не е дошъл да го погледне отникъде. Трудоспособен ли е според вас, седи си на кревата и е трудоспособен“, казва още бащата на пострадалия мъж.
Заради липса на средства не може да се приложи и рехабилитация. А селото се готви да подпомогне с каквото може младия мъж, който по документи е здрав, но ще посрещне празниците на легло.