Археолози от екипа на проф. д-р Людмил Вагалински (НАИМ-БАН) направиха изключително важно откритие по време на спасителни разкопки в Западния некропол на древния град Хераклея Синтика. На дълбочина от четири метра е открита надгробна стела с фронтон и надпис на старогръцки език, датиращ от III в. пр. Хр. – един от най-ранните известни надписи от този период в района.

Благодарение на разчитането от гл. ас. д-р Николай Шаранков (СУ „Св. Климент Охридски“) вече знаем и името на погребания – Филоксен, син на Зоил. Според учения, този надпис представлява ранно сведение за използването на двете имена в Хераклея Синтика:

„Зоил е сред най-популярните имена в Хераклея, засвидетелствано от III в. пр. Хр. до III в. сл. Хр., като настоящият надпис е най-ранният пример за употребата му в града. Името Филоксен е по-рядко, но е познато в елинистическа Македония. Палеографията на надписа е специфична и насочва към дата през III в. пр. Хр., може би дори първата половина на века.“

Имената носят символика и значение – „Зоил“ има българско съответствие „Живко“, а „Филоксен“ се превежда като „Гостоприемен“, което разкрива и културния контекст на периода – ценности като гостоприемство и родова принадлежност са били важни в античното общество.

Все още не е установено с кой конкретен гроб е свързана стелата, но разкопките в тази зона продължават активно. Археолозите се надяват да открият и други находки, които ще допълнят разказа за живота и смъртта в античната Хераклея Синтика – един от значимите градове в елинската и римската история на днешна Югозападна България.

Очаквайте още новини от мястото на разкопките – всеки нов фрагмент от миналото приближава по-близо до разбулването на тайните, които древният град все още крие под земята.